یاد و خاطره قوربانتاج اجه (مادر توماج) گرامی باد!

خبر درگذشت «قوربانتاج اجه» مادر «شیرمحمد درخشنده (توماج)» در روزهای اخیر اندوه عمیق تمامی انسان های مبارز و آزادیخواه را برانگیخت. «قوربانتاج اجه»، یکی از مظاهر مقاومت و پایداری مادران زندانیان سیاسی و جانباختگان سیاسی در رژیم های دیکتاتوری شاه و جمهوری اسلامی بود که در تاریخ 6 آذر ماه در سن 86 سالگی درگذشت. نام مادر قوربانتاج، یادآور ترور وحشیانه فرزندش «شیر محمد» و سه تن دیگر از فرزندان مبارز خلق ترکمن یعنی مختوم، واحدی و جرجانی است که در سال 58 در همان اوایل روی کار آمدن رژیم وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی، به جرم دفاع از حقوق و سازماندهی مبارزات عادلانه خلق به پاخاسته ترکمن برای زمین و آزادی، توسط پاسداران مزدور این رژیم، شبانه ربوده و اعدام شدند. ترور وحشیانه توماج، فرزند مادر «قوربانتاج» و همرزمانش تنها یکی از جنایات فجیعی بود که رژیم جمهوری اسلامی بر علیه خلق های تحت ستم ایران مرتکب شد، اما اهمیت کشتار رهبران خلق ترکمن برای دیکتاتوری حاکم در این نکته نهفته بود که این خلق در آن مقطع، با خیزش انقلابی و تسلیح خویش به مصادره زمین هائی که پیشتر متعلق به خانواده شاه و وابستگان به دربار سلطنتی بودند پرداخته و با تشکیل شوراها کوشید مناسبات تولیدی قبلی را با اعمال حاکمیت دمکراتیک و شورایی به نفع خلق ترکمن تغییر دهد. اما به دلیل عدم برخورداری این خلق مبارز از همکاری و همیاری سازمانی که به دروغ خود را سازمان چریکهای فدائی خلق ایران می نامید و رهبریش توسط باند سازشکار و منحط فرخ نگهدار غصب شده بود، رژیم وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی توانست با گسیل ارتش و سپاه ضد خلقی، سرانجام  جنبش خلق ترکمن را قاطعانه در هم کوبیده و به خاک و خون کشد، و سپس دست به ترور رهبران خلق ترکمن یعنی توماج و همرزمانش بزند.

 مادر قوربانتاج پس از ترور فرزندش توماج و یاران او، به رغم بار سنگین ناشی از غم و اندوه از دست دادن فرزند مبارزش و فشارهای مزدوران جمهوری اسلامی هیچگاه تسلیم اراده ضد خلقی حاکمان نشد و به مثابه سمبل یک مادر پایدار و مقاوم، محبوب کارگران و زحمتکشان باقی ماند.

 افسوس که عمر مادر «قوربانتاج اجه» کفاف نداد تا او سرنگونی قاتلین فرزند خود را که امری حتمی است به چشم ببیند، اما خاطره این زن مقاوم و گرامی و پایداری های او همچون زخم عمیقی در قلب سیاه دژخیمان حاکم باقی خواهد ماند!

 چریکهای فدائی خلق ایران فقدان مادر قوربانتاج را به مردم ایران خلق ترکمن و بازماندگان او تسلیت می گویند و با آنان همدردی می کنند.*

 آذر 1391

مادر توماج

*برگرفته از سایت سیاهکل

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s