وضعیت نگران کننده زندانی سیاسی محکوم به اعدام یونس آقایان

یک منبع محلی جزئیات تازه‌ ایی از انتقال زندانی سیاسی محکوم به اعدام یونس آقایان را گزارش داد.*وضعیت نگران کننده زندانی سیاسی محکوم به اعدام یونس آقایان
بنابه گفته‌ این منبع محلی ، یونس آقایان روز چهارشنبه ۳۱ خردادماه ساعت ۵ صبح توسط نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی با دستبند، پابند و چشم بند از زندان ارومیه به ستاد نیروی انتظامی شهر مهاباد منتقل شد. دادستان شهر مهاباد از دلیل انتقال این زندان اعلام بی خبری کرده و بعد از ساعتها بلاتکلیفی نیروهای یگان ویژه ارومیه او را تحویل ستاد نیروی انتظامی شهر مهاباد داده و تا ساعت ۹ شب در ستاد نیروی انتظامی در سلولی نگهداری و بعدا یکی از مسئولین انتظامی شهر مهاباد به نام سرهنگ ولی‌زاده اعلام کرده است که او برای دادگاهی شدن به کرج منتقل شود.
اواخر همان شب توسط نیروی انتظامی به بهانه‌ برگزاری دادگاه به سوی کرج انتقال داده شده و پس از آن، در روز پنج شنبه ۱ تیرماه به دادسرای عمومی و انقلاب شهر کرج بخش جرائم خاص منتقل شده و در آنجا یکی از قضات این بخش نیز از علت انتقال این زندان اعلام بی‌اطلاعی کرده و حاضر به انتقال وی به یکی از زندانهای این شهر نشده است.

این منبع محلی در ادامه افزود: « بار دیگر این زندانی را به مهاباد منتقل کرده و از آنجا نیز تحویل زندان این شهر داده شده است. روز شنبه ۳ تیرماه رئیس اجرای احکام زندان مهاباد به این زندان اعلام کرده است که آنها برای تعیین تکلیف وی از دیوان عالی کشور درخواست تعیین تکلیف کرده‌اند و در صورت قطعیت حکم، این حکم در روزهای آینده اجرا خواهد شد. با توجه به قطعیت این حکم از سوی دیوان عالی کشور هر لحظه احتمال اجرای حکم این زندانی عقیدتی وجود دارد. پدر این زندانی امروز بعد از تلاشهای چند روزه توانست برای مدت کوتاهی او را در زندان مهاباد ملاقات نماید.»
این منبع در پایان افزود یونس آقایان از پیروان آیین یاری از سال ۸۳ در سن ۲۱ سالگی بعد از احضار توسط ستاد خبری اداره اطلاعات خودش را ستاد خبری اداره‌ اطلاعات میاندوآب معرفی کرده و در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد. مهدی قاسم زاده از دیگر هم پرونده‌های این زندانی که وی نیز در سال ۸۳ بازداشت شده بود بعد از صدور حکم برای این دو زندانی در ۹ اسفندماه سال ۸۷ هر دو آنها به سلولهای انفرادی زندان منتقل شده و روز بعد حکم اعدام مهدی قاسم زاده ( دائی یونس آقایان ) اجرا شده و اجرای حکم اعدام یونس آقایان به دلایل نامشخص در آن روز اجرا نشد.
اعدام مهدی قاسم‌زاده بدون اطلاع خانواده و وکیل تسخیری این زندان صورت پذیرفته بود و بنابه گفته‌ این منبع جنازه‌ او نیز هیچگاه تحویل خانواده‌اش داده نشد.

*برگرفته از سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s