افزایش پیگرد بهاییان و اعضای محافل عرفانی

رسانه‌های ایرانی از بازداشت ۱۱ عضو «حلقه عرفان کیهانی» در شاهرود خبر می‌دهند. فشار بر این گروه پس از تاکید خامنه‌ای بر لزوم مبارزه با «ترویج عرفان‌های کاذب» شدت یافت. گورستان بهاییان سنگسر هم با بولدوزر تخریب شده ‌است.*افزایش پیگرد بهاییان و اعضای محافل عرفانی

اقلیت‌های دینی و محافل عرفانی و معنوی در ایران، زیر فشار فزاینده پلیس اطلاعات و رسانه‌های وابسته به تندروهای مذهبی قرار دارند. وبسایت «ندای انقلاب» از جمله گزارشی در مورد گروهی زنان خانه‌دار شاهرودی و تشکیل یک «حلقه عرفانی» در میان آنها نوشته است.
این وبسایت که نویسندگانش را «جوانان ولایت» و دستور کار خود را «سماجت برای سنجیدن جریان‌ها و گروه‌های سیاسی با شاخص ولایت» عنوان می‌کند، جزییاتی چون ساعات ملاقات افراد بازداشتی را آورده است: «پیروان دستگیر شده حلقه عرفان زنان خانه‌داری بوده‌اند که از سه ماه پیش به صورت یک هفته در میان و از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در منزل مسئول این فرقه در شاهرود جمع شده و مباحث آموزشی مربوط به این فرقه را یاد می‌گرفتند.»
«ندای انقلاب» دستگیرشدگان را افرادی «منحرف» خوانده که روز ۲۵ آذر ماه توسط ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شاهرود بازداشت شده‌اند. این سایت اشاره‌ای به اسامی افراد دستگیرشده نکرده و تنها نام اختصاری زنی را برده که در رشته حقوق تحصیل کرده و برای تدریس مباحث مربوطه « یک هفته در میان از اصفهان به شاهرود می‌آمده است.»
دستگیری این ۱۱ زن در شاهرود در حالی صورت گرفته که محمدعلی طاهری، رهبر «حلقه عرفان کیهانی» در اردیبهشت ۱۳۹۰ به اتهام «ارتداد» بازداشت و پس از اعترافات تلویزیونی به ۷ سال زندان محکوم شد.
پس از پخش این اعترافات، سایت‌های بازتاب و آفتاب از بازداشت ۴ نفر دیگر از جمله دو زن از «سرحلقه‌های» این گروه خبر دادند. زهرا یزدانی، روزنامه‌نگار از جمله کسانی بود که در خرداد سال ۱۳۹۰ پس از تفتیش خانه‌اش دستگیر و پس از مدتی آزاد شد.
محمدعلی طاهری‌، موسس گروه یاد شده در سایت خود در توضیح «عرفان کیهانی و فرادرمان‌گری» آورده است: «فرادرمانی شاخه‌ای از درمان‌های مکمل است که ماهیتی کاملا عرفانی داشته و زیر مجموعه‌ای از عرفان کیهانی به شمار می‌آید. در این شاخه درمانی، بیمار برای معالجه توسط فرادرمانگر به شبکه شعور کیهانی متصل می‌شود…»
دستگیری و پیگرد اعضا و هواداران محافل عرفانی و معنوی، با سخنرانی و فتواهای روحانیان و مراجع تقلید شروع و تشدید شد. آیت‌الله خامنه‌ای در اجتماع مردم قم در مهر ۸۹ گفت که هدف «اباحی‌گری و ترویج عرفان‌های کاذب و ترویج بهاییت و شبکه کلیساهای خانگی» تضعیف دین در جامعه است. آیت‌الله مصباح نیز از «ظهور عرفان‌ کاذب» خبر داد و بر لزوم مبارزه با آن تاکید کرد. مکارم شیرازی هم عرفان کاذب را مهم‌تر از جنگ نظامی دانست.
پژوهشگران حوزه دین می‌گویند، جمهوری اسلامی به دلیل تضعیف اقتدار تشیع سیاسی با این گرایش‌ها مبارزه می‌کند. جامعه‌شناسان نیز یادآور می‌شوند که جوامع دستخوش تغییرات سریع اجتماعی، بستر مناسبی برای ظهور و گسترش معنویت‌های فردی برای مواجهه با «بحران معنا» فراهم می‌کنند.
تشدید فشار امنیتی علیه بهاییان
به موازات اعمال فشار تندروهای مذهبی بر گروه‌های «عرفانی»، آزار و تحقیر بهاییان نیز تشدید شده است. خبرگزاری هرانا در گزارشی تصویری از تخریب کامل قبرستان قدیمی بهاییان سنگسر خبر داده که توسط بولدوزر و کامیون با خاک یکسان شده است. ویران کردن این قبرستان در میانه آذر ۱۳۹۱ انجام شده است. پیش از این و در سال ۱۳۸۸ نیز، غسالخانه این قبرستان توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شده بود.
فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه بین‌المللی بهاییان پیش‌تر به دویچه‌وله گفته بود در چند مورد اجازه دفن یک بهایی درگذشته را نداده‌اند و بستگان او مجبور شده‌اند چند روز جسد را پشت وانت اینسو و آنسو ببرند، تا جایی پیدا کنند.
آزار و دستگیری بهاییان سمنان نیز در ماه‌های اخیر شدت یافته‌است. در تارنمای جامعه بهاییان ایران آمده که «تبلیغات ضد بهایی در مدارس سمنان افزایش یافته است. خانه‌ها و مغازه‌های بهاییان را آتش‌زده‌اند یا مجبورشان کرده‌اند که دکان‌های خود را ببندند.»
هم اینک دو زن بهایی با فرزندان شیرخوار خود در زندان سمنان به سر می‌برند. ترانه ترابی و زهره نیک‌آیین در حالی با کودکان ۵ ماهه و ۱۱ ماهه خود زندانی هستند که بچه‌ها نیاز به رسیدگی و مراقبت‌های پزشکی دارند. این مادران که اتهام روشنی ندارند، به ۳۰ ماه و ۲۳ ماه حبس محکوم شده‌اند.
غلامحسین محسنی اژه‌ای در واکنش به بازداشت و آزار بهاییان سمنان در نشست خبری هفتگی خود (۱۳ آذر/۳ دسامبر) گفته بود که صرف بهایی بودن دلیل دستگیری کسی نیست. با این همه سخنگوی قوه قضاییه ایران توضیح نداد که این دو زن بر چه اساسی در زندان به سر می‌برند.
تعداد بهاییان ایران در آمارهای رسمی حدود ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود. آنها عموما از سوی جمهوری اسلامی به «جاسوسی» متهم می‌شوند. ده‌ها بهایی در اوایل انقلاب با همین اتهام اعدام شدند.

*برگرفته از سایت دویچه وله

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s