مرگ سه بیمار هموفیلی در دو ماه گذشته براثر نبود دارو

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران می‌گوید که براثر نبود داروی جدید و اجرا نشدن پروتکل درمانی بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت در دو ماه گذشته، سه بیمار هموفیلی فوت کرده‌اند.*مرگ سه بیمار هموفیلی در دو ماه گذشته براثر نبود دارو

«یک بیمار ۵۲ ساله از خوزستان، یک بیمار ۵۴ ساله از کرمانشاه و یک بیمار ۵۴ ساله از تهران» بیمارانی هستند که در دو ماه گذشته فوت آنها گزارش شده است.
میر ولایت‌الدین هاشمی، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران روز یکشنبه ۱۰ دی ماه در گفت‌وگویی از توقف آخرین پروتکل رایگان درمانی و داروهای موثر در درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت خبر داده و گفته است که این موضوع، شرایط برخی بیماران را به فاز حاد بیماری کبدی وارد کرده است.
به گفته آقای هاشمی، براساس اسناد و مدارک موجود، بیماران به این داروهای موثر دسترسی ندارند و این موضوع را به دلیل تفاوت قیمت ارز و افزایش آن ارزیابی کرده است.

او هشدار داد که مبلغ تخصیص داده شده برای واردات دارو، کفاف داروی مورد نیاز بیماران را نداده است.

در همین حال، احمد قویدل، مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران، گفته است که بیش از یک سال پیش، شماری از متخصصان کبد و گوارش در نامه‌ای به مرضیه وحید دستجردی، وزیر سابق بهداشت و درمان، خواستار اجرای کامل آخرین پروتکل درمانی شده بودند.
آنها در این نامه تاکید کرده بودند دارویی را که گواهی سازمان غذا و داروی آمریکا را داشته و آزمایش‌های بالینی آن تایید شده بود، برای تکمیل این پروتکل به بیماران هموفیلی بدهد تا بیماران به مرحله بحران کبدی نرسند.
آقای قویدل با اشاره به هزینه ۵۰ میلیون تومانی برای هر بیمار قبل از نوسانات ارزی گفت که درحال حاضر نه تنها این دارو در دسترس نیست بلکه میزان دسترسی به پروتکل رایج درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هیپاتیت سی نیز کاهش یافته است.
در پی تشدید تحریم‌ها علیه ایران در تابستان امسال و افزایش بی‌سابقه نرخ ارز، مرضیه وحید دستجردی، وزیر سابق بهداشت، بسیاری از نمایندگان مجلس و مقامات مرتبط با دارو نسبت به «بحران و کمبود دارو» در کشور هشدار دادند و خانم دستجردی در چند نوبت نسبت به عدم پرداخت ارز هشدار داد.
از طرف دیگر، با بالا گرفتن این نگرانی‌ها، وزارت خزانه‌داری آمریکا ضوابط تحریم‌های علیه ایران رابازنویسی کرد و به شرکت‌های آمریکایی‌ اجازه داد بعضی‌ دارو‌ها و تجهیزات پزشکی‌ را بدون گرفتن مجوز پیشین از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی‌ به ایران بفروشند. تحریم‌ها علیه ایران، دارو‌ را شامل نمی‌شوند اما قطع ارتباط بانکی ایران با بانک‌های جهانی، مشکلاتی را در واردات دارو پیش آورده است.
همزمان با افزایش نگرانی‌ها نسبت به بحران دارو در کشور و شدت یافتن مشکل تامین دارو، آبان‌ماه امسال، وبسایت خبرآنلاین از مرگ یک نوجوان ۱۵ ساله هموفیلی در دزفول به دلیل کمبود دارو خبرداد.
در همین حال، وزیر پیشین بهداشت که پنجشنبه گذشته برکنار شد، در آخرین این اظهارنظرها، ۱۸ آذر گفت که بانک مرکزی در تامین ارز واردات دارو تعلل کرده و باید این عقب‌ماندگی را جبران کند چراکه دارو وابسته به جان مردم است و با جان شهروندان نمی‌توان شوخی کرد.

*برگرفته از سایت مردمک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s