بازداشت خودسرانه دو دانشجوی مسیحی در تهران

مامورین امنیتی لباس شخصی دو تن از نوکیشان مسیحی به نام‌های « سام – ص» دانشجوی الکترونیک و « شهرزاد – ی » دانشجوی زبان انگلیسی را در تهران بازداشت نمودند.
گزارش‌های رسیده حاکی است، ماموران امنیتی در ساعت ۱۱ صبح روز چهارشنبه مورخ ۲۰ دی ماه سال ۱۳۹۱ برابر با (نهم ژانویه ۲۰۱۳)، بطور هم زمان به خانه های این دو نوکیش مسیحی مراجعه و اقدام به بازداشت این افراد کردند.بازداشت خودسرانه دو دانشجوی مسیحی در تهران
خانم «شهرزاد » ۲۵ ساله و آقای » سام » ۲۷ ساله از ساکنین غرب تهران می باشند که ماموران امنیتی لباس شخصی در اقدامی خودسرانه و بدون نشان دادن مجوز از سوی دستگاه قضایی با ورود به منازل این افراد، اقدام به تفتیش و بازرسی آن مکان نموده و برخی از وسایل شخصی آنان از جمله؛ لپ تاپ، تعدادی کتب و جزوات مسیحی، سی دی سرودهای پرستشی مسیحی ، دوربین عکاسی و … را ضبط و با خود بردند.

لازم به یاد آوری است که نیروی نظامی و انتظامی بدون داشتن حکم قضایی و کارت شناسایی معتبر حق ورود به خانه و منزلی را ندارند! یعنی تنها داشتن لباس نظامی یا انتظامی و پلیسی و حتی داشتن بی سیم، اسلحه و ماشین پلیسی دلیلی بر مجوز ورود به منزل و خانه کسی نمی شود. ماده نهم از مواد ۳۰ گانه اعلاميه جهاني حقوق بشر به موضوع منع بازداشت‌های خودسرانه اختصاص پيدا كرده است.
گفته می شود این دو نوکیش مسیحی پس از دستگیری توسط ماموران لباس شخصی به بازداشتگاه اوین منتقل شدند و تا مدتی نیز اجازه هیچگونه تماسی با خانواده های خود را نداشته اند. بی خبری مطلق از وضعیت این افراد باعث ایجاد موجی از نگرانی در میان خانواده ها گردید .

مراجعات مکرر والدین این دو نوکیش مسیحی به مراکز امنیتی و قضایی برای پیگیری از وضعیت سلامت فرزندانشان موجب آن شد تا برخی افراد مسئول ضمن تهدید و هشدار به خانوادهها خواستار سکوت در این باره شدند.
«سام و شهرزاد» پس از بازداشت و هفته ها بی خبری طی تماس تلفنی کوتاهی با خانواده هایشان ضمن آگاهی از وضعیت خود ، خبر از تداوم بازداشت خود دادند.
متاسفانه بدلیل محدودیت ها و عدم دسترسی کافی به منابع خبری در داخل ایران و بویژه تهدید خانواده زندانیان مسیحی از سوی مقامات امنیتی، مبنی بر عدم انتشار خبر در رسانه ها، بسیاری از خبرها و گزارشات در این خصوص به دلیل موارد ذكر شده منتشر نمی گردد. و یا اینکه خانوادههای زندانی هنگامی که به وعده های داده شده مسئولان مبنی بر آزادی زود هنگام عزیزانشان دلسرد می شوند با گذشت ماهها ، تصمیم می گیرند تا خبر مربوطه در رسانه ها منتشر شود.
اکنون با گذشت بیش از پنجاه روز از بازداشت این افراد و پس از بازجویی و بررسی پرونده این دو نوکیش مسیحی مسئولان اتهام این افراد را تشکیل و ترویج کلیسای خانگی و تجمع عامدانه به قصد ارتکاب جرم عنوان نموده اند.

احتمال می رود با توجه به زمان دستگیری این افراد در هفته اول سال نو میلادی ماه ژانویه ۲۰۱۳ و حادثه ای که پیش از این منجر به بازداشت موقت ۵۰ تن از نوکیشان مسیحی توسط نیروهایی امنیتی شد ، این رویداد نیز در راستای افزایش فشار بر جامعه مسیحیان بویژه نوکیشان مسیحی در آن ایام صورت گرفته باشد.

این منبع مطلع همچنین گفته است، « سام – ص» دانشجوی الکترونیک و « شهرزاد – ی » دانشجوی زبان انگلیسی می باشند که پس از بازداشت آنان توسط ماموران امنیتی، گویا گزارشی از سوی مقامات امنیتی و قضایی به دانشگاه محل تحصیل این افراد نیز ارسال شده است که این موضوع نیز مشکلاتی را می تواند برای ادامه تحصیل این افراد موجب شود !
پیش از این نیز خانم » فاطمه نوری»، از دیگر نوكیشان مسیحی و دانشجوی رشته هنر در تهران به دلیل ایمان و باورهای مسیحی خود پس از دستگیری در محل سكونت خود توسط ماموران امنیتی و تحمل بازداشت به مدت سه ماه در زندان اوین، نامبرده به مدت یكسال از تحصیل در دانشگاه محروم شد.*

*برگرفته از سایت دانشجو نیوز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s