۷۵ درصد مردم در تأمین نیازهای اصلی خود دچار چالش هستند

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، ۷۵ درصد طبقات ضعیف تا متوسط جامعه در تامین ۵ نیاز اصلی خود، یعنی غذا، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش دچار چالش هستند. او اولویت مهم دولت آینده را توجه به این ۵ نیاز می‌داند.
یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران، می‌گوید: «ایران از ظرفیت‌های بسیار بالای اقتصادی و نیروی انسانی برخوردار است، اما متأسفانه ظرفیت عظیمی که در عرصه‌های مدیریتی، منابع و ظرفیت‌های فنی وجود دارد به حاشیه رانده شده‌اند و از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده نمی‌شود»
رئیس اتاق بازرگانی تهران که با خبرگزاری فارس گفت‌وگو کرده، تورم را «یکی از اساسی‌ترین مسائل کشور» در حال حاضر معرفی کرده و گفته است، عمده‌ترین عامل مشکلات معیشتی مردم و نیز تولید، همین تورم است.
به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران، مسئولان کشور به جای سرمایه‌گذاری در تولید و اشتغال، با نیت عدالت و پر کردن شکاف‌های طبقاتی، روش «اقتصاد توزیعی» را انتخاب کرده‌اند. منظور آل اسحاق از اقتصاد توزیعی، توزیع پول به شکل یارانه‌های نقدی در میان مردم است.

۷۵ درصد مردم در تأمین نیازهای اصلی خود دچار چالش هستند

صف مردم برای تهیه برنج ارزان‌قیمت
سیاست توزیع پول در میان مردم به افزایش بی‌سابقه نقدینگی در جامعه انجامیده و در نهایت موجب تورم و کاهش بی‌سابقه ارزش پول و قدرت خرید مردم شده است. بر اساس برآورد کارشناسان اقتصادی در ایران، حجم نقدینگی در طول دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بیش از ۷ برابر شده است.
آل اسحاق می‌گوید: «با انتخاب اقتصاد توزیعی به جای افزایش تولید و اشتغال، قدرت مخارج افزایش پیدا کرده است و در مقابل به دلیل برخی مشکلات، واردات هم انجام نشد و مردم در فشار و تنگنا قرار گرفتند».
به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، اقشار ضعیف و متوسط جامعه ایران در تامین ۵ نیاز اساسی خود دچار چالش هستند. او این پنج نیاز اصلی را غذا، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش معرفی کرده است. آل اسحاق می‌گوید: «دولت آینده باید در اقدامات کوتاه‌مدت به این ۵ نیاز اصلی مردم توجه کند.»

شرایط نگران‌کننده
هم‌زمان با گفت‌وگوی رئیس اتاق بازرگانی تهران، یک نماینده اصول گرای مجلس نیز اعتراف کرده که «معیشت مردم در شرایط نگران‌کننده‌ای است.»
ابراهیم نکو، نماینده مردم بهارستان و عضو فراکسیون اصول گرایان رهروان ولایت، گفته است: «معیشت مردم در شرایط نگران‌کننده‌ای است و ریشه‌یابی این مسئله نیازمند واقع‌بینی و دست برداشتن از لج‌بازی با قانون است چرا که قانون مسیر حرکت صحیح را مشخص می‌کند و تخطی از آن کل حرکت کشور را در معرض آسیب قرار داده است.»
این نماینده مجلس سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد را که از حمایت کامل آیت‌الله خامنه‌ای نیز برخوردار بود، شکست‌خورده تلقی می‌کند و می‌گوید: «اگر امروز با نگاه واقع‌بینانه به مشکلات اقتصادی کشور نگاه کنیم بدون ذره‌ای انکار به این نقطه می‌رسیم که سیاست‌های اجرایی اقتصادی نیازمند بازبینی است و تا زمانی که در این سیاست‌ها و نحوه مدیریت اجرایی اقتصادی فعلی بازنگری نشود، ره به جایی نمی‌بریم.»*

*برگرفته از سایت دویچه وله

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s