گرامیداشت روز جهانی کارگر، استاوانگر ـ نروژ، ۱ می ۲۰۱۳

کارگران از محرومان و تحت ستمان جوامع سرمایه داری و طبقاتی هستند که هر چه بیشتر تلاش می کنند و زحمت می کشند، گردن سرمایه داران را کلفت تر کرده و خودشان در فقر بیشتری فرو می روند.
رژیم های سرمایه داری با بیشتر در استثمار قرار دادن توده های زحمتکش و استفاده کردن از نیروی بدنی کارگران، هر چه بیشتر به ثروت خود افزوده و بیش از پیش در باتلاق جنایت و یکه تازی بورژوایی فرو می روند.
بعداز اول ماه مه ۱۸۸۶ (مبارزات سندیکایی کارگری به دویست هزار زحمتکش آمریکایی اجازه داد تا به مطالبه خود برای هشت ساعت کار در روز برسند  اما سی صد و چهل هزار تن دیگر مجبور به اعتصاب شدند تا همین مطالبه را به کارفرمایان بقبولانند) همه ساله اول ماه مه را بعنوان روز جهانی کارگر در جهان جشن می گیرند تا وظیفه انترناسیونالیستی شان را در قبال مطالبات کارگران جهان انجام دهند و اتحادشان را مستحکم تر کنند.

گرامیداشت روز جهانی کارگر، استاوانگر ـ نروژ، ۱ می ۲۰۱۳
اما در ایران از همان زمانی که رژیم وابسته جمهوری اسلامی روی کار آمد، کارگران ایران نتوانستند این روز را (که برابر ست با ۱۱ اردیبهشت خورشیدی) آزادانه جشن بگیرند، چراکه این رژیم حافظ منافع سرمایه داری همیشه از اتحاد مردم بویژه کارگران تحت ستم، بیم داشته و هیچگاه اجازه گردهمایی و شادمانی در این روز را به آنها نداده است.
امروز در شهر استاوانگرـ نروژ، با وجود هوایی سرد و وزش باد شدید، این تشکل های کارگری بودند که با اتحاد و یکدلی شان گرمی خاصی به فضای حاکم داده بودند. 
پس از راهپیمایی در مسیری مشخص همگی در مکان همیشگی گردهمایی، درپارک کنار دریاچه مرکز شهر گرد هم آمدند و نمایندگان گروه ها و تشکل های کارگری به نوبت شروع به سخنرانی کردند و هر بار از طرف حاضرین مورد تشویق قرار گرفتند.
فعالین کارگری و برابری طلب ایرانی هم به مناسبت «روز جهانی کارگر» و حمایت از کارگران تحت ستم، کارگرانی که به خاطر داشتن سندیکاها و تشکل های کارگری و یا به خاطر مطالبه حقوق و مزایای معوقه خود دست به اعتراض زده، دستگیر شده و در زندان به سر می برند، آکسیونی ترتیب داده و اعلامیه ای را که به مناسبت همین روز تنظیم شده بود بین شرکت کنندگان پرشور در این مراسم پخش کردند و خواستار حمایت جهانی از کارگران ایرانی شدند.
عکس ها و شعارهای فعالین ایرانی در مرکز تجمع به نمایش در آمده بودند که مورد استقبال و توجه خاصی از طرف حاضرین قرار گرفت.
زنده باد همبستگی جهانی کارگران
صمد بهادری طولابی
استوانگرـ نروژ
اول ماه مه ۲۰۱۳

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s