پلمب غرفه‌ دو ناشر در نمایشگاه کتاب تهران

رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران از پلمب غرفه دو ناشر در نمایشگاه امسال کتاب تهران به دلیل عرضه کتاب‌های سایر ناشران در بیست و ششمین دوره این نمایشگاه خبر داد.پلمب غرفه‌ دو ناشر در نمایشگاه کتاب تهران

همایون امیرزاده رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران از برگزاری جلسه این کمیته با حضور تمامی اعضا و در محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: در این جلسه ۱۶ پرونده که از سوی ناظران و برای صدور حکم نهایی به ما ابلاغ شده بود، بررسی شد. تخلفات مندرج در این پرونده‌ها عمدتاً ناظر بر تخلف پخش بود یعنی متخلفان علاوه‌ بر کتاب‌های خودشان، کتاب‌های دیگر ناشران را هم عرضه می‌کردند.
وی افزود: یکی از این ناشران متخلف در کنار کتاب های خودش، ۲۲ عنوان کتاب از سایر موسسات نشر را هم عرضه کرده بود که ما حداکثر تخفیف را برای او قائل شدیم و بر این اساس غرفه اش به مدت ۲ روز تعطیل شد. در یک غرفه دیگر هم تخلف مشابهی صورت گرفت که آن هم به مدت یک روز تعطیل شد.

معاون علمی و فرهنگی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بدون نام بردن از غرفه های تعطیل شده و تنها با بیان اینکه آنها در راهروهای اصلی شبستان و در بخش ناشران عمومی مستقر بودند، یادآور شد: احکام این دو ناشر به رئیس نمایشگاه ارائه شد و از بعد از ظهر امروز اجرایی می شود و ما با نصب اطلاعیه در جلوی غرفه آنها، این تصمیم را اطلاع رسانی خواهیم کرد تا هشداری باشد برای برخی که اصرار بر انجام این قبیل تخلفات دارند.
وی اضافه کرد: عرضه کتاب های ناشران دیگر در یک غرفه موجب ضرر و زیان ناشرانی می شود که با رعایت دقیق قانون و دستورالعمل ها در نمایشگاه حضور پیدا کرده اند و ما این اقدامات قانونی را تا برقراری کامل ضوابط نمایشگاه ادامه خواهیم داد.

امیرزاده گفت: بعد از پایان مدت تعطیلی غرفه و پس از اخذ تعهد کتبی از مدیرمسئولان این دو موسسه انتشاراتی نسبت به بازگشایی غرفه هایشان اقدام خواهد شد و در غیر این صورت غرفه را تا پایان نمایشگاه تعطیل خواهیم کرد و از ورود آنها به نمایشگاه بیست و هفتم نیز جلوگیری خواهیم کرد.

رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران در مورد احتمال تعلیق دو ناشر یاد شده نیز افزود: قانونگذار این مسئله را مشخص کرده و اگر این تخلفات استمرار داشته باشد، اقدامات قانونی در مورد آنها انجام خواهد شد. مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد همچنین گفت: موارد دیگری از تخلفات که به ما رسیده بود، ناظر بر توزیع کتاب های دارای مجوز نشر اما فاقد مجوز عرضه در نمایشگاه بود. در دو، سه مورد هم شاهد توزیع کتاب های فاقد مجوز از وزارت ارشاد بودیم که جلوی عرضه آنها هم که تعدادشان کمتر از ۱۰ عنوان بود، گرفته شد.
وی با بیان اینکه هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران در نمایشگاه مستقر است و همه روزه از ساعت ۷:۳۰ تا ۸:۳۰ صبح در مصلی تشکیل جلسه می‌دهد، افزود: تشکیل هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران و استقرار آن در نمایشگاه، برای آن دسته از ناشران که ضوابط نشر را رعایت می کنند و سلامت کار نشر را در دستور کار خود قرار داده اند؛ این پیام را دارد که هیئت، از آنها حمایت می کند و برای آن دسته از ناشران هم که با ضوابط و قوانین نمایشگاه هماهنگ نیستند، یک هشدار جدی تلقی می شود.

جمع‌ آوری ۳۰۰ عنوان کتاب از بخش بین‌ الملل نمایشگاه
از سوی دیگر، رییس هیأت رسیدگی به تخلفات بیست‌ وششمین نمایشگاه بین‌ المللی کتاب تهران از جمع‌ آوری ۳۰۰ عنوان کتاب از بخش بین‌ الملل نمایشگاه خبر داد.

همایون امیرزاده در گفت‌ و‌ گو با ایسنا، با اعلام این خبر گفت‌: این ۳۰۰ عنوان کتاب مغایر با ضوابط عرضه‌ کتاب در نمایشگاه تشخیص داده شده است. او در توضیحات بیش‌تر درباره‌ علل جمع‌ آوری این کتاب‌ها گفت:‌ عرضه‌ کتاب در نمایشگاه ضوابطی دارد که باید از سوی ناشران رعایت شود؛ کتاب‌های جمع‌ آوری‌ شده از نظر محتوا مشکل داشتند.

امیرزاده درباره‌ تعداد ناشرانی که این کتاب‌ها را عرضه کرده‌اند و یا نام آن‌ها، توضیحات بیش‌تری نداد. رییس هیأت رسیدگی به تخلفات بیست‌ وششمین نمایشگاه کتاب تهران درباره‌ تخلفات ناشران بخش داخلی نیز گفت: تخلفات در این بخش خیلی کم بوده است. ما پیش از این هم اعلام کرده بودیم عرضه‌ کتاب‌هایی که با موضوع طالع‌ بینی هندی و چینی هستند، ممنوع است و اگر در نمایشگاه کتاب عرضه شوند، جمع‌ آوری خواهند شد.
او افزود: تعدادی از این دست کتاب‌ها از نمایشگاه جمع‌آوری شده است.*

*برگرفته از سایت هرانا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s