واردات خون غیراستاندارد و غفلت وزیر بهداشت

حسین تأمینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در مطلبی در نوشت: واردات کیسه‌هایواردات خون غیراستاندارد و غفلت وزیر بهداشت خون غیراستاندارد، موضوع بسیار مهمی بود که موجب شد کمیسیون وزارت بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، وزیر بهداشت را به کمیسیون احضار کند.

نمایندگان این کمیسیون انتقادات بسیار تندی را به آقای وزیر داشتند، چراکه این اولین بار نبود که بیماران هموفیلی و تالاسمی از بی‌ توجهی مسئولان این وزارتخانه آسیب‌های جدی می‌دیدند.

ما از وزیر بهداشت خواستیم به جای اینکه کارهای سیاسی و تبلیغاتی در این وزارتخانه انجام دهد، به فکر مشکلات جدی بیماران باشد، اما متاسفانه وزارت بهداشت در بسیاری از موارد مربوط به بیماران کوتاهی کرده است.

نبود تجهیزات پزشکی استاندارد، کمبود و گرانی دارو، مشکلات بیماران خاص، واردات فرآورده‌های خونی غیراستاندارد، داروهای چینی و ضعف‌های مربوط به بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های دولتی، از جمله مشکلات عمده وزارت بهداشت است که متاسفانه مسئولان آن نسبت به این موضوعات بی‌ توجهی می‌کنند. نمایندگان کمیسیون وزارت بهداشت این موضوعات را به وزیر بهداشت ابلاغ کردند و قرار شد در این هفته ایشان راهکارهای جدی را برای این موضوعات داشته باشد.

متاسفانه وزارت بهداشت نظارت چندانی بر فرآورده‌های خونی ندارد. بخش اعظم کیسه‌های خون غیراستاندارد بوده‌اند و معلوم نیست وزارت بهداشت بر چه اساسی از شرکت‌های غیرمعتبر خرید می‌کند. آنطور که مشخص شد، تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی، با برخی از مسئولان این وزارتخانه زد و بند می‌کنند. همین رانت‌ بازی‌ها موجب شده هم‌ اکنون بخش عمده‌ای از بیماران تالاسمی و هموفیلی، درگیر مشکلات جسمی شدیدی شوند.
این اتفاق در حالی صورت گرفته است که ایران چند کارخانه کیسه خون دارد، اما نمی‌ دانیم چرا مسئولان وزارت بهداشت فعالیت کارخانه‌های داخلی را چندان جدی نمی‌گیرند.*

*برگرفته از سایت روشنگری

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s