وجود تبعیض جنسیتی در کارخانه تولید پریز برق

عمارلو از تبعیض جنسیتی در یک واحد تولیدی شهرستان نیشابور خبر داد و گفت: کارفرمای کارخانه «صنایع الکترونیکی مهر عطار» در نیشابور با بی اعتنایی به قانون کار در پرداخت وجود تبعیض جنسیتی در کارخانه تولید پریز برقدستمزد و سایر مزایای قانونی کارگران زن، از نبود فرصت‌های شغلی برای زنان کارگر در بازار کار سوءاستفاده می‌کند.

دبیر خانه کارگر نیشابور در این باره گفت: در این کارخانه ۱۲۰ کارگر مشغول به کار هستند که حدود ۸۰ نفر از کارگران را زنان تشکیل می‌دهند. این زنان بدون محاسبه ساعت کار، در صورتی که نتوانند به میزانی که کارفرما انتظار دارد، تولید داشته باشند بخش قابل توجهی از حقوق‌شان کاهش می‌یابد.
او افزود: کارفرمای این کارخانه دستمزد قانونی مطابق آنچه که شورای عالی کار مصوب کرده است را به کارگران خود پرداخت نمی‌کند.

عمارلو اضافه کرد: در این کارخانه تولید پریز برق، هر ماهه به بهانه‌ای از سوی کارفرما حقوق کارگران به صورت چشمگیری کاهش می یابد، به طوری که این زنان – که عمدتا سرپرست خانوار هستند – در تامین معاش خانوار خود با مشکل جدی مواجه می‌شوند.
وی درباره سایر مشکلات کارگران گفت: علاوه بر حقوق سوابق بیمه کارگران نیز با مشکل روبروست و با فاصله پرداخت می‌شود. همچنین کارگران این واحد تولیدی مدعی‌اند بهداشت و ایمنی کار در این واحد تولیدی رعایت نمی‌شود.
دبیر خانه کارگر در خاتمه متذکر شد: به موجب قانون‌ کار، خودداری کارفرما از اجرای مصوبه حداقل مزد شورای عالی کار و پرداخت مزد کمتر از حداقل تعیین شده تخلف تلقی شده و مستوجب مجازات است.

کسر حقوق به بهانه کار بیشتر جرم است
در این زمینه یکی از کارگران این کارخانه نیز اظهار داشت: کارفرمای کارخانه صنایع مهر عطار با بی اعتنایی به قانون کار، در صورت ناتوانی کارگران برای انجام کار بیشتر بخشی از حقوق آنان را کسر می‌کند.
این کارگر که نخواست نامش فاش شود افزود: با وجود اینکه اکثر کارگران این واحد را زنان تشکیل می‌دهند، به دلیل شرایط بازار کار ناچار به اطاعت از خواست کارفرما هستند.
این کارگر در پایان اضافه کرد: با وجود آنکه این بی‌قانونی اکنون در کارخانه باب شده است اما اخیرا با فشارهایی که از سوی کارگران و تشکلات کارگری در این مورد به کارفرما وارد شده است، این مشکل کمتر از گذشته شده است.*

*برگرفته از سایت سازمان فداییان(اقلیت)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s