تجمع کارگران نساجی سیمین در اعتراض به بخشنامه جدید مشاغل سخت

جمعی از کارگران کارخانه نساجی سیمین اصفهان، صبح امروز در اعتراض به محروم شدن از مزایای قانون بازنشستگی تجمع کارگران نساجی سیمین در اعتراض به بخشنامه جدید مشاغل سختمشاغل سخت و زیان‌آور در مقابل سازمان تامین اجتماعی تهران تجمع کردند.

این کارگران که در کارخانه نساجی سیمین اصفهان با شرایط سخت و زیان آور اشتغال دارند، خواهان بازنشستگی پیش از موعد در چارچوب قانون مشاغل سخت و زیان آور هستند.

گفته می‌شود دلیل تجمع امروز این کارگران مخالفت سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگی پیش از موعد این کارگران بوده است.

به گفته «اصغر برشان» دبیر اجرایی خانه کارگر استان اصفهان هم اکنون حداقل یکصد کارگر کارخانه نساجی سیمین اصفهان دارای شرایط استفاده از قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور هستند.

این مقام کارگری افزود: با این حال سازمان تامین اجتماعی در تازه‌ترین بخشنامه مربوط به اجرای قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور شرایطی را تعیین کرده است که به موجب آن بازنشستگی کارگران نساجی سیمین منتفی شده است.

به گفته برشان در بخشنامه جدید سازمان تامین اجتماعی آمده است که کارگران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور برای استفاده از مزایای بازنشستگی پیش از موعد نباید در سوابق کاری خود دارای وقفه باشند.

وی بابیان اینکه در بخشنامه قبلی سازمان به چنین موضوعی اشاره نشده بود گفت: از آنجا که کارخانه نساجی سیمین اصفهان چند سال پیش برای بازسازی و تغییر ساختار مدتی تعطیل و کارگران به صورت موقت به صندوق بیمه بیکاری معرفی شده بودند، این کارگران با سوابق فعلی خود امروز نمی‌توانند پیش از موعد بازنشسته شوند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان اصفهان گفت: بر اساس بخشنامه جدید مدتی که کارگران این کارخانه مقرری بگیر بیمه بیکاری بودند جزء سوابق سخت و زیان آور محسوب نشده و به همین دلیل در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگی آنها مخالفت می‌کند.

به موجب قانون مشاغل سخت و زیان آور، کارگران که قصد استفاده از مزایای بازنشستگی پیش از موعد را دارند باید یا بصورت متوالی دارای ۲۰ سال سابقه و یا بصورت متناوب دارای ۲۵ سال سابقه کار در مشاغل سخت و زیان آور را داشته باشند.

در سالهای اخیر سازمان تامین اجتماعی با کمبود منابع مالی مواجه بوده است و به نظر می‌رسد که بخشنامه جدید سازمان در همین رابطه صادر شده است.*

*برگرفته از سایت روشنگری

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s