افزایش نرخ تورم، افزایش شهریه‌ مدارس را در پی داشت

بنا به گزارش ها، شهریه‌ی مدارس غیردولتی و مراکز پیش دبستانی در سال تحصیلی ١٣٩٢ـ ١٣٩٣، بر اساس مصوبه‌ی مجلس و افزایش نرخ تورم نسبت به شهریه‌ی مصوب سال گذشته تا افزایش نرخ تورم، افزایش شهریه‌ مدارس را در پی داشت١٥% افزایش خواهد یافت.

گزارش می‌افزاید: مدارس غیردولتی که در آن‌ها برنامه‌ی «هوشمند سازی» به طور کامل اجرا شده باشد تا ٥% دیگر می‌تواند شهریه‌ی خود را افزایش داده و همچنین بر اساس کیفیت برنامه‌ی‌های ارائه شده توسط این مدارس ٥% دیگر را نیز به شهریه‌ی دریافتی خود اضافه کنند.

پایین بودن کیفیت آموزشی، تراکم جمعیت دانش‌آموزان، بی‌انگیزگی و سوء مدیریت آموزشی در مدارس دولتی موجب انتقال دانش‌آموزان از مدارس تحت پوشش دولت به مدارس غیرانتفاعی توسط خانواده‌ها شده است.

این درحالی است که به گفته‌ی «فرشته حشمتیان» ، هیچ گونه افزایش شهریه‌ای به مدارس غیردولتی اعلام نشده است و افزایش دریافت شهریه در این مدارس را رد کرده است.

افزایش شهریه در حالی است که فرشته حشمتیان، رئیس سازمان مدارس غیردولتی عنوان می‌کند: مدارس غیر دولتی با توجه به افزایش هزینه‌های خود و افزایش حقوق کارکنان و معلمان این مدارس، بدون ارسال هیچ گونه بخشنامه‌ای اقدام به افزایش شهریه‌ی مدارس کرده‌اند.

در همین رابطه وجود مدارس غیردولتی در ایران علاوه بر افزایش بی‌عدالتی در جامعه و کاهش کیفیت تدریس در مدارس دولتی شده است سبب بروز تفاونت فاحش در قسمت‌های پایین شهر و بالا شهر نیز شده است، به طوری که شهریه در مناطق بالا شهر به ویژه در شهرهای بزرگ تا ٨میلیون تومان و در مناطق پایین شهر به ٢میلیون تومان می‌رسد.

مقامات حکومتی آماری را منتشر کرده‌اند که بر اساس آنها، ۳۲% رتبه‌های اول تا ۴۰% ورودی‌های کنکور متعلق به دانش‌آموزان مدارس غیردولتی است و تنها ۸% آنها تحصیل کرده‌های دبیرستان‌های دولتی هستند.*

*برگرفته از سایت کردپا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s