از رنجی که مردم لرستان می برند/ لطفا در این هوای آلوده نفس نکشید!

 نزدیک به ۱۰ روز است که استان های غرب کشور از جمله استان لرستان موفق به دیدار آسمان آبی نشده اند، تا همچنان گرد و غبار مهمان آسمان این استان ها باشد.از رنجی که مردم لرستان می برند/ لطفا در این هوای آلوده نفس نکشید!
بنا به گزارش ها، استمرار روند آلودگی هوا در استان لرستان در حال رقم زدن فاجعه ای است که تبعات آن را در بلندمدت خواهیم دید؛ فاجعه ای که زمینه افزایش مراجعات مردم به بیمارستان های استان را از هم اکنون فراهم آورده است.

در طول ۱۰ روز اخیر آسمان استان لرستان به صورت کم و بیش شاهد حضور موج های متعدد ریزگردهای عربی بوده است تا همچنان آسمان آبی این استان مجال عرض اندام پیدا نکند.
این روند که دیگر به موضوعی عادی در زندگی لرستانی ها تبدیل شده به نظر می رسد موضوعی هشدار دهنده برای آینده مردم این استان است، آینده ای که در آن به قربانیان این آلودگی هوا برخواهیم خورد.

از سوی دیگر استمرار ماندگاری گرد و غبار در استان، معضلی است که در میان استان های درگیر با پدیده ریزگردها بیشتر در لرستان دیده می شود به طوری که استمرار این پدیده گاه چندین روز خروج از خانه ها و تردد در فضای آزاد را مشکل ساز می کند.
پیش از این معاون اداره‌کل هواشناسی استان لرستان در این رابطه  گفته بود که متأسفانه بر اساس بررسی‌های انجام شده، ماندگاری پدیده‌ی گرد و غبار در لرستان نسبت به دیگر استان‌ها بیشتر است و لرستان در این زمینه در صدر استان های درگیر قرار دارد.
جعفر نعمتی در این رابطه توضیح می دهد: این امر به این معنی است که ورود موج های مختلف ریزگردها به آسمان استان گاه تا چند روز ماندگار بوده و به دلیل شرایط توپوگرافی استان این پدیده استمرار دارد.

مسئول مرکز پایش اداره کل محیط زیست استان لرستان در رابطه با آلودگی هوای امروز در استان لرستان گفت: در طول ۱۰ روز اخیر به صورت کم و بیش عمده شهرستان های استان درگیر پدیده گرد و غبار بوده اند.
علی سالاروند با اشاره به وقوع پیک آلودگی هوا در شهرستان های پلدختر، نورآباد و کوهدشت بیان داشت: میزان آلودگی هوا طی این مدت حتی به مرز ۱۲ برابر حد مجاز نیز در استان رسید.
وی  بیان داشت: در حال حاضر وضعیت آلودگی هوا در خرم آباد با ورود موج جدید گرد و غبار افزایش یافته به طوری که هم اکنون میزان ذرات معلق در هوای خرم آباد به ۶۰۳ میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.
مسئول مرکز پایش اداره کل محیط زیست استان لرستان ادامه داد: این رقم نشان می دهد که هم اکنون میزان آلودگی هوای مرکز استان بیش از چهار برابر حد استاندارد است.
سالاروند یادآور شد: امروز استان لرستان شاهد بیشترین میزان آلودگی و سومین روز آلوده طی سال جاری بود.

وی با اشاره به وضعیت آلودگی هوای لرستان، از شهروندان لرستانی خواست در صورت عدم ضرورت از خروج از منزل و تردد کودکان و سالمندان در این هوای آلوده خودداری کنند و یادآور شد: در موارد ضروری تردد در هوای آزاد باید با رعایت الزامات بهداشتی و با استفاده از ماسک صورت گیرد.
مسئول مرکز پایش اداره کل محیط زیست استان لرستان با اشاره به پیش بینی های اداره کل هواشناسی در این زمینه، بیان داشت: به نظر می رسد تا یکی دو روز آینده شاهد استمرار وقوع پدیده گرد و غبار در لرستان باشیم.

سالاروند با بیان اینکه شهرستانهای کوهدشت و پلدختر شاهد بیشترین میزان آلودگی بوده اند، افزود: در طول ۱۰ روز گذشته شاهد ورود موج های مختلف گرد و غبار به استان بوده ایم به طوریکه در این ایام عمده روزها ناسالم بوده است.

بنابراین گزارش لرستان در حالی ۲۳ امین روز آلوده خود را سپری می کند که در روز ۲۴ اردیبهشت ماه امسال میزان ذرات معلق در هوای این استان به یک هزار و ۸۵۷ میکروگرم بر مترمکعب رسید تا آلودگی هوا رکورد ۱۲/۵ برابر حد استاندارد یعنی قرارگیری در شرایط خطرناک را ثبت کند.
این در حالی ست که اولین روز آلودگی هوا در لرستان طی سال جاری مربوط به چهارم فروردین ماه با ۳۲۵ میکروگرم بر مترمکعب آلودگی و دومین روز آلوده متعلق به هفتم فروردین با ۲۴۱ میکروگرم بر متر مکعب آلودگی بوده است تا از همان روزهای ابتدایی سال جدید لرستانی ها مزه گرد و غبار را بچشند.

بیشترین میزان آلودگی هوا طی سال گذشته در لرستان نیز مربوط به دوم خرداد ماه با دو هزار و ۹۰۰ میکروگرم بر مترمکعب آلودگی بوده است به طوریکه میزان آلودگی هوا در این روز به ۲۰ برابر حد استاندارد رسید.

از سوی دیگر استان لرستان سال ۸۸ را با ۱۰۰ روز آلوده، سال ۸۹ را با ۹۰  روز و سال ۹۰  را نیز با ۱۰۰ روز غبارآلود پشت سر گذاشته است تا به طور متوسط هر سال شاهد آلودگی یک سوم روزهای سال باشد.*

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

*برگرفته از سایت مهر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s