صدها روستای استان سیستان و بلوچستان در محاصره شن

صدها روستای استان سیستان و بلوچستان در محاصره شن قرار گرفته‌اند. برخی شهرستان‌های این استان تعطیل شده‌اند و به زیربنای آنها خسارت وارده آمده است. همچنین عده زیادی از اهالیصدها روستای استان سیستان و بلوچستان در محاصره شن استان دچار مشکل تنفسی شده‌اند.

رسانه‌های محلی استان سیستان و بلوچستان از «مدفون شدن صدها روستا» خبر می‌دهند. هوشنگ ناظری، فرماندار شهرستان زابل، گفته است که وزش طوفان شن در شهرستان زابل خسارات فراوانی به بخش‌های زیربنایی این شهرستان وارد آورده است.

همچنین حبیب پیری، فرماندار زهک، گفته است که کاهش دید در این شهرستان در حال حاضر به زیر ۴۰ متر رسیده، طوفان ۵۷ روستای این شهرستان را به محاصره شن‌های روان و ماسه درآورده و مسیر مواصلاتی روستاها را بسته است. فرماندار زهک از مردم این شهرستان خواسته است که از منازل خود خارج نشوند.

«مردم در حال زنده دفن شدن هستند»
روز دوشنبه (۴ شهریور/ ۲۶ اوت) به نقل از یکی از ساکنان شهرستان هیرمند گزارش شده است: «مردم به صورت زنده در حال دفن شدن هستند، مغازه‌ها تعطیل شده، مواد غذایی پر از خاک و شن است و شبانه روز بر سر ما خاک می‌ریزد. شرایط ما به گونه‌ای است که نفس کشیدن برای ما سخت شده و تا پشت پنجره‌هایمان از خاک انباشته است، اما اقدامی تاکنون برای رهایی ما از این وضعیت نشده است. مردم انتظار دارند دولت جدید راه حلی جدید پیش پای آنها بگذارد.»
ساکنان محل از عملکرد مقامات محلی ابراز ناخرسندی کردند و گفتند که هیچ ماشین خاکروبی وجود ندارد و رفت و آمد‌ها از روی پشت بام‌ها انجام می‌گیرد.

سایتی محلی می‌نویسد که؛ «هامون با آب شیرین که زندگی هزاران نفر از ساکنان سیستان به آن وابسته است به بیابانی مملو از شن های روان تبدیل شده و زندگی مردم را می‌بلعد».
گفته می شود که طی دو روز گذشته افزایش گرد و غبار تا ۲۰ برابر حد استاندارد و وزش باد در طی دو روز گذشته به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده است.

دلیل افزایش طوفان شن در سیستان و بلوچستان
خسرو افسری، مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان، دلیل اصلی بروز طوفان شن و افزایش ریزگردها را خشک شدن تالاب هامون می‌داند. وی می‌گوید: «خشک شدن هامون به دلیل نامهربانی‌های طبیعت و همچنین عدم تامین حقابه [مقدار آبی که سهم یک ملک یا زمین از یک منبع آب مانند رود، چشمه یا قنات است] از طرف کشور افغانستان به تهدیدی برای زندگی ساکنان مردم این منطقه تبدیل شده است.»

نمایندگان استان سیستان و بلوچستان پیش از آغاز طوفان شدید در صحن مجلس هشدار داده بودند که سال‌هاست طوفان شن به دلیل خشک شدن دریاچه هامون و تبدیل باد های ۱۲۰ روزه به بادهای ۱۸۰ روزه «نفس مردم را گرفته و روزگار آنها را تیره و تار کرده است».

باقر حسینی، نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، انتقاد می‌کند که قریب به یک دهه از خشک شدن دریاچه هامون می‌گذرد و مهمترین علت خشک بودن این دریاچه در این مدت عمل نکردن مسئولین افغان در مورد رهاسازی حقابه مورد قبول دو طرف بوده است.

محرومیت ۴ هزار روستای استان از آب آشامیدنی
گفته می‌شود با توجه به قطع راه‌های ارتباطی روستاهای طوفان زده، یکی از بزرگترین مشکلات مردم دسترسی به آب آشامیدنی است، زیرا بخش عمده آب آشامیدنی روستاها توسط تانکرهای آب و قنات‌های زیرزمینی تامین می‌شود.

نصرالله چاری، سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان، پیش از بروز طوفان شن به خبرگزاری ها اطلاع داده بود: «بیش از ۴ هزار روستا در سیستان و بلوچستان فاقد شبکه توزیع آب آشامیدنی و بهداشتی هستند و به همین دلیل منبع تغذیه مردم را چشمه‌سارها و قنوات تشکیل می‌دهد که در طی سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی‌های اخیر این منابع نیز دچار افت برداشت شده‌اند.»

این مقام محلی همچنین گفته است، بیش از یک هزار روستا از طریق تانکر آبرسانی می‌شود و باقی روستاها از منابعی همچون چشمه‌سارها، قنا‌ت‌ها و چاه‌های محلی استفاده می‌کنند.*

*برگرفته از سایت دویچه وله

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s