محرومیت یک هزار و ۳۰۰ خانوار نخودپز از بیمه تأمین اجتماعی

مدیرعامل شرکت تعاونی نخود پزان ممقان با اشاره به اشتغال یک هزار و ۳۰۰ خانوار در رابطه با نخودپزی در این شهر، از محرومیت کارگران این حرفه سنتی از حمایت‌های اجتماعی از جمله بیمه تأمینمحرومیت یک هزار و ۳۰۰ خانوار نخودپز از بیمه تأمین اجتماعی اجتماعی انتقاد کرد.

طبق گزارش ها، «حامد موجی» در جلسه شورای معاونین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی اظهار داشت: با توجه به آنکه کارگاه‌های نخودپزی در داخل منازل مسکونی واقع شده و به نوعی یک صنعت سنتی خانگی محسوب می‌شوند، از برخی امکانات اولیه از جمله بیمه تامین اجتماعی محروم مانده‌اند.

موجی افزود: فعالیت این واحدهای خانگی به صورت کارگاه‌های خود اشتغالی و متمرکز است که پیش‌بینی می‌شود با ایجاد شهرک نخودپزان شاهد ارتقای کیفیت فرآوری و بسته‌بندی و برآورده کردن نیاز مشتریان با سلایق متفاوت در رابطه با این محصول در بازارهای داخلی و خارجی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فرآوری نخود در جهان فقط در دو کشور آسیایی ایران و ترکیه انجام می‌پذیرد و در کشور فرآوری محصول نخود به صورت اختصاصی در بخش ممقان از توابع شهرستان آذرشهر انجام پذیرفته و این بخش به تنهایی، ۴۰ درصد از کل محصول نخود سفید تولیدی کشور را تبدیل به نخودچی می‌کند.

موجی با اشاره به سخت و زیان آور بودن شغل نخودپزی و بروز بیماری‌های ریوی و قلبی ناشی از استشمام دود حاصل از پخت نخود سفید و حمل گونی‌های سنگین نخود، برخورداری صنعت گران از مزایای بیمه تامین اجتماعی را خواستار شد و گفت: برای آنکه نخودپزان بتوانند به راحتی و بدون دغدغه از آینده به شغل خود ادامه دهند نیازمند حمایت‌های بیمه‌ای هستند؛ اگر این حمایت‌ها صورت گیرد جوانان از صنعت پدری خود دور نشده و شاهد افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ نخواهیم بود.*

*برگرفته از سایت روشنگری

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s