امتناع تامین اجتماعی از بیمه ۱۰۰ کارگر باربر در لارستان

دبیر انجمن صنفی کارگران میادین میوه و تره بار لارستان از بیمه نشدن بیش از ۱۰۰ کارگر میادین میوه و تره بار این شهرستان توسط تامین اجتماعی خبر داد.امتناع تامین اجتماعی از بیمه ۱۰۰ کارگر باربر در لارستان

رسول سعیدی‌نژاد در این باره گفت: انجمن صنفی کارگران میادین میوه و تره بار لارستان بیش از ۱۰۰ کارگر این صنف را برای بیمه شدن به تامین اجتماعی معرفی کرده است اما تامین اجتماعی برای بیمهٔ این کارگران اقدامی انجام نمی‌دهد.

وی ادامه داد: بر اساس بخشنامه‌ای که از ۵ سال پیش اساس بیمه کارگران باربر میادین میوه و تره ‌بار قرار گرفته است، کارگران باربر با کمک مالی دولت بیمه می‌شوند.

“بر اساس بخشنامه سازمان تامین اجتماعی، کارگران باربر می‌توانند با معرفی مراجع ذیصلاح از جمله شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، تشکل‌های صنفی کارگری و کارفرمایی در میادین میوه و تره بار، بازار و…، به صورت گروهی یا انفرادی براساس قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد با بهره‌مندی از یارانه دولت تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرند.
مطابق این بخشنامه، کل حق بیمه کارگران باربر ۲۷ درصد از حداقل حقوق ماهیانه است که پرداخت ۲۰ درصد بر عهده دولت است و ۷ درصد مابقی را کارگر باربر باید پرداخت کند.”

به گفتهٔ آقای سعیدی‌نژاد، کارگران باربر میادین میوه ‌و تره‌بار در استخدام غرفه‌ داران هستند و استخدام، اخراج و دستمزد این کارگران به اراده کارفرما بستگی دارد.

دبیر انجمن صنفی کارگران میادین میوه و تره بار لارستان در پایان تصریح کرد: بخشنامه سازمان تامین اجتماعی با واگذاری وظیفه پرداخت سهم حق بیمه کارفرمایان به دولت بار مالی بیمه را از دوش کارفرمایان برداشته اما این موضوع، سایر حقوق کارگران باربر از جمله بیمه بیکاری، طبقه بندی مشاغل و… را تحت الشعاع قرار داده است.*

*بر گرفته از سایت سازمان فداییان(اقلیت)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s