گزارشی از وضعیت زندانیان عقیدتی- سیاسی اهل سنت در زندان های ایران

بنا به اطلاع گزارشگران و طبق آخرین گزارشات هم اکنون ۱۹۵ زندانی عقیدتی- سیاسی اهل سنت در ۹ زندان ایران در شرایط اسف‌باری نگهداری می‌شوند.گزارشی از وضعیت زندانیان عقیدتی- سیاسی اهل سنت در زندان های ایران

اخبار برخی از این زندانیان در سایت‌ها منتشر شده، ولی اسامی بسیاری از ایشان، مخصوصا کسانی که در زندان‌های شهرستان‌ها بسر می‌برند تا کنون جایی منتشر نشده و کسی نامی از ایشان نشنیده است.

زندانیان عقیدتی- سیاسی اهل سنت از حقوقی که برای سایر زندانیان در نظر گرفته شده نیز محروم بوده و در زندان از انجام شعائر مذهبی خود منع می‌شوند.
طبق آخرین گزارشات رسیده، آماری بدست آمده که در زیر آن را نقل می‌کنیم.

۱. زندان مرکزی سنندج:
سیدجمال سیدموسوی (محکوم به اعدام)، حسن برخورداری، رامین رحیمی، عبدالله اشرفی، رحیم امجدی، محمد امانی، شوانه شریفی (کار‌شناس کامپیو‌تر)، محمود سردشتی، فرزاد حسینی و علی سلیمی.

لازم به ذکر است که حکم اعدام سیدجمال سیدموسوی از ۵ سال پیش به اتهام محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی در دادگاه انقلاب صادر شده و در دیوان عالی کشور نیز به تایید رسیده است.

یکی از زندانیان زندان سنندج در این رابطه گفت: «اتهام هواداری از گروه‌های سلفی اتهام دروغی است که تنها برای سرکوب اهل سنت به ایشان وارد می‌شود و سیدجمال سیدموسوی تنها گناه اش تبلیغ عقیده اهل سنت بوده است. وی هم اکنون در شرایط بسیار بدی در زندان سنندج نگهداری می‌شود.»

۲. زندان سقز:
آرام میکائیلی، فرزاد صمدی و عثمان احسنی

یکی از زندانیان عقیدتی اهل سنت گفت: «آرام میکائیلی و فرزاد صمدی را اخیرا هنگام انتقال به زندان سقز بیش از ۱۰ روز در قرنطینه زندان نگه داشته تا ریش آنان را کوتاه کنند و در این مدت آن ها از حق استفاده از تلفن و داشتن ملاقات ممنوع بودند. در ‌‌نهایت که ایشان حاضر به انجام این کار نمی‌شوند به زور و همراه با توهین ریش آن‌ها را کوتاه نمودند. پس از ورد به بند عمومی نیز ایشان تا مدتی در ممنوعیت استفاده از تلفن و ملاقات بودند. مسئولین همچنین زمانی که دیدند زندانیان اهل سنت در نمازخانه با سایر زندانیان ارتباط برقرار می‌کنند و به تبلیغ عقاید خود می‌پردازند، حضور در نمازخانه زندان را نیز برای ایشان ممنوع کردند.»

وی همچنین در مورد وضعیت عثمان احسنی گفت: «وی به دلیل کهولت سن به امراض مختلفی مبتلاست که مسئولین در روند درمان وی کوتاهی کرده و در بسیاری موارد حتی از ویزیت پزشک عمومی زندان نیز محروم شده است.»

۳. زندان دیزل‌آباد کرمانشاه:
لایق کردپور، مهدی محمدنژاد، فواد رضایی

یکی از زندانیان عقیدتی این زندان گفت: «زندان دیزل‌آباد کرمانشاه یکی از بد‌ترین زندان‌های ایران و یکی از تبعیدگاه های زندان‌های ایران است و زندانیان عقیدتی- سیاسی اهل سنت در بد‌ترین بند این زندان در کنار جرایم مربوط به مواد مخدر و قتل نگهداری می‌شوند. زندانیان اهل سنت در این زندان حتی از حق ملاقات و تلفن نیز که از حقوق اولیه هر زندانی است محروم‌اند.»

۴. زندان بانه:
ماموستا عثمان امین‌پور (از علمای برجسته اهل سنت در کردستان)

۵. زندان نقده:
مسعود رسولی

۶. زندان پاوه:
بهمن عظیمی

۷. زندان قزل‌حصار:
حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و سید هادی حسینی

این زندانیان نیز همگی به اتهام محاربه از طریق حمایت از گروه های سلفی به اعدام محکوم شده و خطر اجرای حکم اعدام، ایشان را تهدید می‌کند. این ۶ زندانی عقیدتی- سیاسی در واحد ۳ زندان قزل‌حصار در میان زندانیان متهم به مواد مخدر نگهداری شده و اصل تفکیک جرایم در مورد ایشان رعایت نشده است.

۸. زندان مرکزی زاهدان:
در این زندان بیش از ۵۰ تن از زندانیان اهل سنت از جمله امام جمعه راسک «فتحی‌محمد نقش بندی» را در خود جای داده است.

۹. زندان رجایی شهرکرج:
در این زندان ۱۲۰ تن از زندانیان عقیدتی- سیاسی اهل سنت نگهداری می‌شوند که برخی از ایشان بیش از ۴ سال را بصورت بلاتکلیف در زندان به سر می‌برند.

یکی از زندانیان این زندان گفت: «مسئولان زندان اخیرا با دادن وعده‌هایی همچون مرخصی و آزادی مشروط به زندانیان می‌گویند که برگه انتقال به زندان شهرستان را نوشته و به مسئولین دهند. ولی در صورت انتقال در زندان‌های شهرستان با سرکوب بیشتری از سوی مسئولین مواجه می‌شوند.»*

*برگرفته از سایت هرانا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s