آتش‌کاران کوره‌پز خانه‌ها هیچ‌گاه بازنشسته نمی‌شوند

نایب رییس انجمن صنفی کارگران کوره ‏پزخانه ‏های قرچک ورامین خواستار ساماندهی بیمه کارگران «آتش کار» در بیش از ۳۰ واحد فعال در کوره پزخانه‌‌های این شهرستان شد.آتش‌کاران کوره‌پز خانه‌ها هیچ‌گاه بازنشسته نمی‌شوند

جعفر معصومی اصل در این باره گفت: در هر واحد از کوره پزخانه‌های ورامین حدود ۲۰ کارگر دائمی آتش کار شاغل‌اند و در حرفه‌های «چرخکشی»، «بار کنی» و «کوره سوزی» مشغول به کاراند.

معصومی با اشاره به دائمی بودن ماهیت شغلی این کارگران، بیان کرد: قرارداد این کارگران، دسته جمعی با اتحادیه صنف فخار (به عنوان نماینده کارفرمایان) و کانون انجمن‌های صنفی کارگران کوره پزخانه های استان تهران (به عنوان نماینده کارگران) هر سال یک بار به صورت کارمزدی منعقد می‌شود که کارفرما را موظف به پرداخت حق بیمه کارگران در طول سال می‌کند.
او در این باره اضافه کرد: در قرار داد مذکور ۲۵ درصد از کارمزد سالانه بابت سهم ۷ درصدی حق بیمه کارگر پیش بینی شده است که باید بعد از هر تسویه حساب از حقوق آنان کسر شود.

وی درادامه گفت: با وجود آن که کارفرمایان این واحد‌ها بعد از هر تسویه حساب حق بیمه سهم کارگر را از دست مزد آنان کسر می‌کنند، اما در پرداخت کامل آن به تأمین اجتماعی کوتاهی می‌کنند.
معصومی با بیان این که کارگران کوره پزخانه‌ها با این روش پرداخت بیمه هیچ وقت به سن بازنشستگی نمی‌رسند افزود: اکثر این کارگران با آن که به سن بازنشستگی رسیده‌اند کمتر از ده سال سابقه کار دارند.

نایب رییس انجمن صنفی کارگران کوره ‏پزخانه ‏های قرچک ورامین در پایان با تاکید بر این که مسئولان باید چاره‌ای برای حل مشکلات بیمه‌ای کارگران کوره پزخانه‌ها بیاندیشند، در مورد نحوه محاسبه حقوق کارگران آتش کار گفت: محاسبه حقوق کارگران آتش کار بر حسب مقدار آجر‌هایی است که جابه جا کرده‌اند و ساعت کار این کارگران که بیشترشان چرخ کش هستند از ۱۲ شب تا ۳ بعد از ظهر به طول می‌انجامد.*

*بر گرفته از سایت سازمان فداییان(اقلیت)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s