۱۰۰ کارگر «سازه‌های آبی» بی کار شدند

۱۰۰ کارگر شاغل در شرکت پیمان کاری «سازه‌های آبی» پس از چهار ماه تأخیر در دریافت حقوق، سرانجام با فسخ قرارداد کارفرما با پیمان کار بی کار شدند.۱۰۰ کارگر «سازه‌های آبی» بیکار شدند

غلامرضا محمدی دبیر خانه کارگر شهرستان طبس با اعلام این خبر گفت: شرکت پیمان کاری سازه‌های آبی، مجری پروژه‌های شرکت کک طبس، با وجود آن که پروژه‌های اجرایی در دست اقدام خود را هنوز به پایان نرسانده به دلیل فسخ یک طرفه قرار داد از سوی شرکت کک طبس تمامی کارگران را اخراج کرده است.

او درباره علت فسخ قرار داد گفت: شرکت کک که تبدیل کننده ذغال سنگ به ذغال کک است، مدعی است شرکت سازه‌های آبی طبق قرار داد عمل نکرده و در ساخت سازهای بتنی کوتاهی کرده است.

محمدی در مورد سرنوشت کارگران بی کار شده گفت: این کارگران در زمان اشتغال نیز با قرارداد یک ماهه کار می‌کردند، اما با وجود قراردادهای کوتاه مدت هر کدام ۱ تا دو سال سابقه کار دارند که طبیعتا پس از اخراج به بیمه بی کاری معرفی شده‌اند.

دبیر خانه کارگر طبس ادامه داد: به دلیل آن که بیمه این کارگران در ماهای مهر و آبان به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است امکان دارد برقراری بیمه بی کاری آنان با مشکل روبرو شود.

محمدی، بی کاری و پرداخت نکردن مطالبات معوقه این کارگران که در شرایط سخت کار کرده‌اند را غیر قانونی دانست و در خاتمه گفت: متاسفانه تا به امروز توجه‌ای به مشکلات این کارگران نشده است.

پیمان کار: تا ۱۰ روز آینده کارگران بومی بازگشت به کار می‌شوند
در این زمینه «محمد رضا راه‌دار» مدیر عامل شرکت سازه‌های آبی ضمن تایید بی کاری تعدادی از کارگران، مشکل به وجود آمده در این زمینه را فسخ قرارداد از سوی شرکت کک عنوان کرد و گفت: با توافقی که اخیرا با مدیران شرکت کک انجام شده است، حداکثر تا ۱۰ روز آینده کارگران بومی به کار خود باز می‌گردند.

او تعداد کارگران پروژه‌های بتنی شرکت کک را ۸۵ تن ذکر کرد و گفت: ۵۰ تن از کارگران غیر بومی مربوط به پیمان کار دسته دوم شرکت اخیرا با اتمام بخشی از پروژه بی کار شده‌اند و ۲۰ تن از کارگران بومی نیز که در شرف بی کاری بودند با توافقی که با کارفرمای شرکت کک صورت گرفته است حداکثر تا ۱۰ روز آینده بازگشت به کار می‌شوند.
این پیمان کار همچنین در مورد معوقات حقوقی کارگران گفت: پرداخت حقوق کارگران به دلیل بدهی چهار و نیم میلیاردی کارفرمای اصلی و طبعا کمبود منابع مالی چندین ماه به تعویق افتاده که با تامین شدن بخشی از مطالبات شرکت سازه‌های آبی از سوی شرکت کک، حقوقی کارگران نیز به پرداخت می‌شود.*

*برگرفته از سایت سازمان فداییان(اقلیت)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s