گزارشی از مراسم وداع با مادر سِلاحی

بعد از ظهر روز پنجشنبه ٢٨ آذرماه ١٣٩٢ (١٩ دسامبر ٢٠١٣)، مراسم وداع با مادر سلاحی (صدیقه حائری)، مادر مبارز و آزادی خواهی که تا آخر عمر در اشکال گوناگون در مبارزه بود و بی کران از مبارزات قهرمانانه فرزندان چریک خود، رفقا جواد، کاظم و حسين سلاحی دفاع می نمود، با حضور بيش از ٢٠٠ تن در یکی از گورستان های شهر استکهلم در سوئد برگزار گردید. رفقا و دوستداران مادر که نه تنها از استکهلم بلکه از بسياری از شهرهای سوئد و دیگر کشورها خود را به محل رسانده بودند، فرصت یافتند تا برای آخرین بار چهره مادر را دیده، با او وداع کرده و قدردانی و احترام خود را از این زن مبارز، ابراز کنند.

گزارشی از مراسم وداع با مادر سِلاحی

در نخستين بخش مراسم وداع با مادر سلاحی که از ساعت ٣ تا ۵ بعد از ظهر جریان داشت، دوست داران مادر و بستگان اش در یکی از سالن های گورستان در کنار تابوت وی جمع شدند و ضمن آخرین دیدار با مادر، پيکر و تابوت او را غرق در گل کرده و مراتب هم دردی و تسليت خود را به خانواده وی ابراز داشتند. در طول این مدت پخش سروده های زیبای زنده یاد احمد شاملو، شاعر خلق و به ویژه شعر «در آستانه» وی فضای خاصی را به وجود آورده بود.
پس از آن در حالی که جمعيت حاضر از محل سالن به سوی آرامگاه ابدی مادر حرکت نمود، پيکر مادر بر طبق وصيّت خود وی، به محل مخصوص به منظور سوزانده شدن منتقل گردید. جمعيت حاضر وقتی که به کنار مزار مادر رسيدند با خواندن سرود های انقلابی و مردمی، به ویژه «دایه دایه وقت جنگه، وقت دوستی با تفنگه» (ترانه سرود لری مورد علاقه مادر)، «سر اومد زمستون» ، «پرچمدار ستم کشان» و سروده های انقلابی دیگر یاد او و فعاليت هایش در راه آزادی و سوسياليزم را گرامی داشتند.

قسمت بعدی برنامه وداع با مادر سلاحی از ساعت ۵ تا ٧ بعد از ظهر همان روز در یکی از سالن های شهر استکهلم برگزار شد. سازماندهی این برنامه نيز توسط خانواده و با کمک دوستداران و رفقای مادر صورت گرفته بود. این مراسم با یک دقيقه کف زدن به یاد و خاطره مادر سلاحی آغاز شد و با خوش آمدگویی و یک سخنرانی کوتاه از سوی مهری، دختر مادر که مسئوليت سنگين نگهداری از وی ـ به ویژه در سال های آخر عمرش ـ را برعهده داشت، ادامه یافت. سپس پيام های همبستگی خوانده شدند. در این قسمت پيام رفيق اشرف دهقانی در بزرگداشت یاد مادر سلاحی و قدردانی از تمام زحمات این زن مبارز و مادر انقلابی قرائت شد که با استقبال حاضرین مواجه گشت. در طول برنامه، پيام های دیگری از سوی «حزب کمونيست ایران»، «سازمان کارگران انقلابی ایران – راه کارگر، هيات اجرایی»، «ميز کتاب آمستردام» و برخی از دوست داران و هم رزمان مادر قرائت شد که بيان گر محبوبيت این مادر فدایی و این زن مبارز در ميان تمامی آزادی خواهان بود.

در جریان مراسم، هم چنين دو فيلم درباره گوشه هایی از زندگی مادر و فرزندان چریک فدایی وی به نمایش درآمد. یکی از این فيلم ها حاوی برخی صحنه های گفتگوی مادر سلاحی و مادر لطفی در مورد خاطرات شان از مبارزات مادران فدایی در دوره سلطه دو رژیم سرکوب گر شاه و جمهوری اسلامی بود و فيلم دوم، ویدئو – کليپ ساخته چریک های فدائی خلق بود که چند سال پيش در زمان حيات خود مادر، در مراسمی که به مناسبت تجليل از کوشش های مبارزاتی مادر سلاحی و بزرگداشت یاد فرزندان انقلابی او توسط چریک های فدائی خلق در استکهلم برگزار شد، با حضور خود مادر سلاحی برگزار شده بود، نمایش داده شده بود.

در بخش دیگر برنامه، ميکروفون در اختيار دوست داران و علاقه مندان به مادر قرار گرفت و چند تن از رفقا و دوستان با نقل خاطراتی از مادر سلاحی، یاد این زن مبارز و زحمت کش را گرامی داشتند. در این بخش از جمله رفيق فریبرز سنجری نيز طی سخنانی ضمن بزرگداشت یاد مادر و نقل خاطراتی از وی و داماد مبارز و فدایی اش یعنی رفيق «محمود محمودی» (بابک) تاکيد کرد که شخصيت مادر سلاحی را نباید تنها به عنوان مادر سه چریک قهرمان، رفقا، کاظم، جواد و حسين سلاحی در نظر گرفت، بلکه باید به مادر سلاحی به عنوان یک زن مبارز و آزاده که با شجاعت و فداکاری در زمان دو رژیم جنایت کار شاه و جمهوری اسلامی خدمات شایسته ای به امر مبارزه و آزادی توده های در بند ایران کرده است، نگاه کرد. مادر مبارزی که یادش همواره در دل مردم ما زنده خواهد بود. برنامه وداع با مادر سلاحی با اعلام یک دقيقه سکوت به یاد تمامی جانباختگان راه آزادی و سوسياليزم خاتمه یافت.

بعد از ظهر روز جمعه ٢٩ آذرماه (٢٠ دسامبر) خاکستر پيکر پاک مادر سلاحی در ميان بدرقه خانواده و عده ای از دوست داران و رفقای او در یک گلدان در گورستان دفن شد. حاضرین بار دیگر با خواندن سرود «سراومد زمستون»، آرامگاه ابدی مادر را با دسته های گل سرخ آذین بستند و با او برای ادامه راه او و تلاش بی پایان در راه رسيدن به آرمان هایش یعنی مبارزه در جهت پایان زمستان سياه حاکم بر جامعه ایران و رسيدن بهار آزادی، عهد بستند.*

سازمان هواداران چریک های فدائی خلق ایران در سوئد – استکهلم
شنبه ٣٠ آذرماه ١٣٩٢

*برگرفته از سایت سیاهکل

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s