گزارشی از وضعیت بند کارگری زندان مرکزی زاهدان

زندانیان کارگر در زندان مرکزی زاهدان از هرگونه سیستم گرمایشی محروم هستند.گزارشی از وضعیت بند کارگری زندان مرکزی زاهدان

بنا به اطلاع گزارشگران، زندانیانی که در ازای یک روز مرخصی در هفته در بند کارگری زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شوند از حداقل امکانات رفاهی برخوردارند.

بند کارگری زندان زاهدان از دوسوله تشکیل شده که یکی به زندانیان «رای باز» و دیگری به زندانیان «نیمه رای باز» تعلق دارد که هردوی این سوله‌ها که به بند آسایشگاه موسوم شده از سیستم گرمایشی مناسب محروم هستند.

یکی از زندانیان این بند گفت: «در هوای زیر صفر زاهدان تنها یک مشما نقش درب سوله را بازی می‌کند.»

زندانیان تمام طول هفته را کار می‌کنند تا عصر پنج‌شنبه تا صبح شنبه در نزد خانواده‌های خود باشند در بند آسایشگاه این زندان پتو مناسب نیز وجود ندارد. زندانیان این بند بر روی موکت می‌خوابند و تنها دلیل تحمل این مشقت‌‌‌‌ همان مرخصی پایان هفته است.

یکی از زندانیان رای باز گفت: «یک ماه پیش یکی از زندانیان بنام سعید کمالی فرزند خالقدار که هیچ تخصصی در رشته برق نداشت مجبور شد در واحد برق زندان کار کند و متاسفانه دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد. مسئولین ابتدا اعلام کردند که وی خودکشی کرده و پس از پیگیری خانواده نظر خود را عوض کرده و این‌بار اعلام کردند که وی در اثر بی‌احتیاطی جان خود را از دست داده است.»

این زندانی در خصوص دستمزد کارگران زندانی گفت: «حقوق زندانیان ماهی ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده که ۶۰ هزار تومان آن را زندان بر می‌دارد. اکنون ۵ ماه است که همین حقوق کم زندانیان کارگر را هم نداده‌اند.»

وی همچنین گفت: «معاون آسایشگاه فردی به نام […] زندانیان جوان در این بند را در ازای سوء استفاده جنسی، کارهای راحت‌تر به آن‌ها می‌دهد و حتی شغل‌های راحت برای زندانیانی که وضع مالی خوبی دارند توسط این مسئول خرید و فروش می‌شود.»

بر اساس این گزارش آمار بند رای باز ۳۸۰ تن و آمار بند نیمه رای باز ۱۶۰ تن می‌باشد.*

*بر گرفته از سایت هرانا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s