۲ میلیون زن سرپرست خانوار در جست وجوی کار

عادل آذر، رئیس سازمان آمار ایران با پیش بینی افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار تا سه سال آینده گفت: در حال حاضر بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال۲ میلیون زن سرپرست خانوار در جست وجوی کار ۹۰، سرپرست ۱۲ درصد خانوارهای ایرانی زن است.

وی روز گذشته در همایش کارآفرینی و ایجاد اشتغال زنان سرپرست خانوار در دانشگاه صنعتی شریف با بیان این مطلب افزود: در سرشماری سال ۹۰، ۲۱ میلیون و ۱۱۰ هزار و ۴۸۱ خانوار شناسایی شد که ۸۸ درصد سرپرست آنها مرد و ۱۲ درصد آنها زن بودند. این در حالی است که در سرشماری های ابتدایی تعداد زنان سرپرست خانوار ۵/۶ درصد بود اما در سال ۹۰ با رشد دو برابری مواجه شدیم.
بر این اساس پیش بینی می کنیم تا سه سال آینده آمار زنان سرپرست خانوار به ۱۵ درصد برسد.

بنا به گزارش ها، و بر اساس سرشماری های انجام شده دو میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که در حال حاضر تنها ۱۸ درصد از آنها شاغل و ۸۲ درصد از آنها بیکارند. بنا بر آمار اعلام شده از سوی رئیس سازمان آمار ایران بیشتر زنان سرپرست خانوار از گروه میان سالان هستند. همچنین سیستان و بلوچستان پرجمعیت ترین استان دارای زنان سرپرست خانوار است و خراسان جنوبی و خراسان رضوی به ترتیب در رده استان های دوم و سوم قرار دارند.
کردستان با داشتن ۵/۹ درصد، بویراحمد ۱۰ درصد و قزوین ۲/۱۰ درصد کم ترین استان ها در تعداد جمعیت زنان سرپرست خانوار هستند.

دکتر محمد نفریه معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی درباره راه کارهای سازمان بهزیستی در این زمینه گفت: دفتر توانمندسازی خانواده و زنان، زنان واجد شرایط را ابتدا مورد ارزیابی قرار داده و بر اساس شرایط، انواع خدمات حمایتی به آنها ارائه می دهد.
وی افزود: زنان اگر سرپرست خانوار باشند و درآمد نداشته و مستمری بگیر باشند، تحت پوشش قرار می گیرند. به گفته نفریه ابتدا وضعیت معیشتی زنان سرپرست خانوار بررسی شده و کمک هایی مثل ایجاد سرپناه و بیمه درمانی و نیز آموزش مهارت های زندگی و حرفه آموزی ارائه می شود. اگر زنان سرپرست خانوار بتوانند فرزند خود را نگهداری کنند حمایت می شوند و در زمان هایی که مشغول آموزش های حرفه ای باشند از کودکان شان در مهد کودک نگهداری می شود.

به گفته نفریه در حال حاضر در کل کشور ۱۷۶ هزار خانوار زنان سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که ۹۸ هزار دانش آموز و ۱۸ هزار دانشجو نیز متعلق به این خانواده هاست که هزینه تحصیل آنها به صورت ۱۰۰ درصدی از سوی سازمان بهزیستی پرداخت می شود.
همچنین هزینه مهد کودک کودکان این خانواده ها نیز رایگان است.

نفریه در ادامه با اشاره به اشتغال زنان سرپرست خانوار خاطرنشان کرد این زنان در آموزش های حرفه آموزی برای اشتغال در گروه های ۷ تنی با عنوان «همیار زنان سرپرست خانوار» وارد بازار فعالیت اقتصادی می شوند. همچنین ۵۵ هزار زن سرپرست خانوار شهری و ۴۰ هزار زن روستایی ۱۸ تا ۵۰ سال تحت پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه تأمین اجتماعی هستند که هزینه کامل آنها از سوی سازمان بهزیستی پرداخت می شود.
وی از رشد ۳۶ درصدی بودجه دفتر توانمندسازی خانواده و زنان در سال آینده خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر بودجه در نظر گرفته شده برای دفتر زنان ۱۵ میلیارد تومان نیز به این حوزه اختصاص داده شده است. همچنین طی برنامه پنجم توسعه تاکنون ۱۵ درصد زنان سرپرست خانوار از چرخه حمایت های مستقیم ما خارج شده اند که پیش بینی میشود تا پایان سال این رقم افزایش یابد.

پدیده زنان سرپرست خانوار که به گفته عادل آذر رئیس سازمان آمار ایران، آمار بالای تصادفات یکی از علل آن است با پدیده های متفاوتی از جمله کم سوادی و بیسوادی و کاستی در آموزش حرفه ای پیوند پیدا می کند چنانچه به گفته وی زنان سرپرست خانوار استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان بی سواد و یا کم سواد هستند که این خود می تواند برای تربیت فرزندان شان تبعاتی در پی داشته باشد.
در این میان وضعیت زنان سرپرست خانوار در استان تهران به مراتب بهتر است. آمارهای سازمان آمار نشان می دهد در میان جمعیت زنان سرپرست خانوار ۱۱ درصد بی سواد در سنین کمتر از ۳۵ سال، ۴۴ درصد بی سواد در سنین ۳۵ تا ۶۴ دیده می شود، اما در مجموع ۵۵ درصد زنان سرپرست خانوار بی سواد و ۱۹ درصد تنها سواد ابتدایی دارند. همچنین ۱۳ درصد زنان سرپرست خانوار در سن زیر ۳۵ سال در جستوجوی کار هستند که به دلیل نبود شغل برای زنان سرپرست خانوار اکثریت آنها مهاجرت می کنند.

آذر با بیان این که به طور متوسط درآمد زنان سرپرست خانوار در سال، ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، گفت: بیش از ۵۰ درصد زنان سرپرست خانوار در دهک های یک، ۲ و ۳ قرار دارند که این آمار بسیار نگران کننده است؛ چرا که ۸۱ درصد زنان سرپرست خانوار دهک اول بی سواد بوده و جمعیت خانواده شان بالا و میزان درآمد پایین است.
همچنین ۸ درصد زنان سرپرست خانوار معلول، ۷ درصد دارای بیماری جسمی، ۵/۱۴درصد دارای بیماری روانی و ۳۰ درصد از آنها از کار افتاده هستند، ضمن آن که ۴۶ درصد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید، شهرداری و… هستند.*

*برگرفته از سایت روشنگری

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s