الگوهای مثبت برای کودکان

انتشار یک عکس از فداکاری یک معلم مریوانی، سر و صدای خبری زیادی به پا کرد. «محمدعلی محمدیان» معلم کلاس دوم دبستان شیخ شلتوت شهر مریوان برای همدردی با «ماهان رحیمی» دانش ‌آموز بیمار خود موهایش را تراشید. موهای ماهان به علت عوارض ناشی از مصرف دارو ریخته بود. پس از این عمل به وسیله معلم شان، دانش آموزان او همگی موهای سرشان را تراشیدند، علی رغم این که معلم از آنها خواسته بود درفصل سرما از این کار خودداری کنند و در بهار هم زمان با شکوفا شدن شکوفه ها همه با هم موهای شان را بزنند. این دانش آموزان اما از والدین و معلم شان خواسته بودند که الان سر آن ها را از ته بتراشند.

الگوهای مثبت برای کودکان

هم دردی معلم مریوانی، آقای محمدعلی محمدیان، با شاگرد مریض اش تحسین برانگیز است. عملی که به ما یاد آوری می کند ارزش های انسانی هم چنان زنده و پایدار از میان تاریکی ها سر بیرون می آورند و این ارزش ها را مرگی نیست.
اما این عمل از هم دردی یک معلم با شاگردش بزرگ تر و مهم تر است. معلمی دل سوز به عملی دست زده است که تاثیر آن در آیندۀ اگر نگوییم همه ولی مطمئنا تعدادی از شاگردان اش نقش سرنوشت سازی بازی خواهد کرد.

همۀ ما انسان ها دارای پتانسیلی طبیعی برای تصور فردایی بهتر و توانایی برای ایجاد تغییرات اساسی و مثبت در دنیا هستیم. این تصور، این باور، عاملی است که ما را تشویق می کند و بر آن می دارد تا برای کمک به دیگران یا دفاع از عدالت و برابری دست به عمل بزنیم. کودکان می توانند عادات مربوط به فعالیت ها و عملکرهای مثبت و موثر در جامعه را یاد بگیرند و بزرگسالان می توانند آن ها را به انجام این کارها تشویق کرده و برای آن ها الگو باشند، الگوهایی که خود ارزش های انسانی را «زندگی» می کنند. برای کودکان الگوهایی که به آن چه می گویند عمل می کنند تحسین برانگیزند و کودکان بیشتر بر اساس آن چه به آنان نشان داده می شود و نه آن چه به آنان گفته می شود یاد می گیرند تا چه رفتارهایی داشته باشند.

الگوهای مثبت با پایبندی به ارزش های خود در جهان زندگی می کنند. الگوهای مثبت توانایی این را دارند تا شور و علاقه زیادی را که نسبت به کار خود نشان می دهند به دیگران سرایت دهند و این علاقه را در آنان ایجاد کنند. الگوهای مثبت به جای این که خود محور باشند بر روی دیگران متمرکزند و معمولا وقت و توانایی های خود را به طور رایگان برای خدمت به مردم به کار می گیرند.
الگوهای مثبت نشان می دهند که نسبت به جامعه تعهد دارند و حاضرند از خود گذشته و کسانی که با خودشان تفاوت دارند را بپذیرند. الگوهای مثبت به کودکان نشان می دهند که عبور از دشواری ها و رسیدن به موفقیت امکان پذیر است.

معلم مریوانی، آقای محمد علی محمدیان، معلمی دل سوز، الگویی مهم برای کودکان مان.*

*برگرفته از وب‌گاه رسمی دکتر نورایمان قهاری- روانشناس

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s