گزارشی از راه‌پیمایی روز جهانی کارگر در «استاوانگر» نروژ!

یازدهم اردیبهشت در تقویم خورشیدی ایران برابر با اول ماه مه می باشد، روزی که در سرتاسر گیتی به نام روز جهانی کارگر شناخته شده، و البته در کشورهایی که مبارزات کارگران توانسته اين روز را بر طبقه حاکم تحميل کند، این روز را تعطیل رسمی اعلام کرده اند، و تمامی کارگران به همراه تشکل‌ها و سندیکاهای‌شان روز جهانی خود را جشن گرفته و به راه‌پیمایی در سطح شهر می پردازند و پس از جمع شدن در مکانی عمومی افرادی از تشکل‌های کارگری به سخنرانی پرداخته و در مورد مطالبات خود صحبت می کنند.

اما در کشور استبداد زده  ما ایران، داستان به گونه ای دیگر است. در تقویم ایران ۱۱ اردیبهشت را به عنوان روز جهانی کارگر قید کرده اند تا بل که چهره خوبی از خود در جهان نشان دهند، ولی آن روی سکه چیز دیگری است. جدا از این که این روز در ایران تعطیل رسمی نمی باشد، هیچ گاه مجوزی هم برای راه‌پیمایی کارگران و زحمت‌کشان داده نشده است، البته ناگفته نماند که، ایران با دارا بودن سیستم سرمایه داری وابسته ای که تحت حاکمیت جنایت‌کاران اسلامی می باشد تا به امروز اجازه شکل گرفتن هیچ سندیکا و اتحادیه کارگری را نداده است و همیشه دست به سرکوب اعتراضات و خواسته های بر حق کارگران زده است به طوری که هم اکنون بسیاری از کارگران و فعالانی که برای ايجاد تشکل‌های مستقل تلاش کرده اند ـ که از نظر دولت غیر قانونی می باشند ـ، به خاطر اعتراض برای دریافت مطالبات و از همه مهم‌تر حقوق‌های معوقه‌شان دستگیر و شکنجه شده و با حکم‌های سنگین در زندان‌های حکومت ولایت فقیه، به سر می برند.

گزارشی از راه‌پیمایی روز جهانی کارگر در "استاوانگر" نروژ!

به مناسبت روز جهانی کارگر امروز در شهر استاوانگر نروژ، به مانند سال‌های گذشته، مردم با در دست داشتن پلاکاردهایی  که مطالبات‌شان را بر روی آنها نوشته بودند از ساعت ۱۳، به راه‌پیمایی پرداخته و گروه‌های موسیقی هم که در میان صف طولانی کارگران بودند با نواختن سازهای خود، شور و حال خاصی را در یک هوای آفتابی و خوب به همگان داده بودند. در این میان هم فعالین «انجمن جوانان ایرانی در تبعید» با عکس‌هایی از اعتراضات کارگران ایران و هم‌چنین تعدادی از کارگرانی که در زندان‌های رژیم ضد کارگری حاکم بر ایران در بند هستند، در صف راه‌پیمایی کنندگان حضور داشته و همبستگی خود را با کارگران و زحمت‌کشان ایران و جهان، نشان دادند.

پس از راه‌پیمایی، همگی در پارک شهر گرد آمده و کسانی که از قبل برای سخنرانی هماهنگ کرده بودند به سخنرانی پرداختند. فعالین انجمن هم پيام چريک‌های فدائی خلق ایران به مناسبت اول ماه مه به زبان انگليسی را که از قبل آماده کرده بودند در میان مردم پخش کردند  که مورد استقبال احزاب چپ و کمونیست حاضر در آنجا قرار گرفت.پس از نطق سخنرانان، مراسم با اجرای سرود انترناسیونال به پایان رسید.

قابل ذکر است که پس از پایان مراسم یکی از افراد حاضر در مراسم به سمت اعضای انجمن آمد و با رضایت از مطالبی که در آن متن نوشته شده بود این روز بزرگ را به ما تبریک گفت و خواهان برقراری ارتباط با گروه ما شد، که اطلاعات لازم در اختیار ایشان قرار گرفت.

انجمن جوانان ایرانی در تبعید هم به نوبه خود روز جهانی کارگر را به تمامی کارگران و زحمت‌کشان ایران و جهان تبریک گفته و با ایمان به نابودی سیستم سرمایه داری حاکم بر جهان که امپریالیست‌ها با همه توان در جهت حفظ آن می کوشند، پیروزی کارگران متحد در سراسر جهان و برقراری حاکمیت طبقه کارگر را نتيجه ناگزير مبارزات کارگران در سراسر جهان دانسته و اميدوار است که هر چه زودتر  کارگران جهان جشن بزرگ پيروزی خود را بر پا دارند.

با ایمان به پیروزی در راه‌مان
انجمن جوانان ایرانی در تبعید
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
۱ مه ۲۰۱۴

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

یک دیدگاه برای ”گزارشی از راه‌پیمایی روز جهانی کارگر در «استاوانگر» نروژ!

  1. بازتاب: گزارشی از راه‌پیمایی روز جهانی کارگر در «استاوانگر» نروژ! |

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s