کارگران معدن البرز شرقی تجمع اعتراضی کردند

کارگران معدن البرز شرقی تجمع اعتراضی کردنددر حالی که نماينده کارگران معدن ذغال سنگ البرز شرقی از اعتراض همکاران خود به خصوصی سازی اين واحد معدنی خبر می‌دهد، مديرعامل اين واحد معدنی با تکذيب اعتراض کارگران می‌گويد که معترضان تنها به انتقال اراضی معدن به شهرداری شاهرود اعتراض دارند.

به گفته نماينده صنفی کارگران صبح امروز يک‌شنبه (۱۵ تير ماه) حدود ۱۴۰۰ کارگر معادن ذغال سنگ البرز شرقی (واقع در منطقه طرزه استان سمنان) در اعتراض به خصوصی سازی اين معدن دست از کار کشيده ودر محوطه معدن تجمع کردند.

«رحمان عجم» عضو شورای اسلامی کارگران معادن ذغال سنگ البرز شرقی با اعلام اين خبر گفت: سازمان خصوصی سازی، سهام شرکت ذغال سنگ البرز شرقی را به صورت صد در صد به بخش خصوصی ذوب آهن اصفهان واگذار کرده است که اين موضوع باعث نگرانی درباره کاهش امنيت شغلی کارگران شده است.

او افزود: کارگران معدن ذغال سنگ البز شرقی از مسئولان کشوری و استانی می‌خواهند مانع خصوصی سازی اين معدن شوند.

او گفت: کارگران اين واحد با دريافت حداقل مزد که آن هم اغلب با تاخير چند ماهه به حساب‌ شان واريز می‌شود دشوار‌ترين کار‌ها را برای تهيه و توليد ذغال سنگ انجام می‌دهند.

عجم اضافه کرد: حدود ۱۲۰۰ تن از کارگران معادن البرز شمالی با قرارداد موقت کار می‌کنند و مابقی قرارداد دائم دارند، اما هيچ‌گاه اين کارگران امنيت شغلی نداشته‌اند و کارشان را با استرس آغاز می‌کنند.

به اعتقاد وی، واگذاری صنايع دولتی به بخش خصوصی درحالی صورت می‌گيرد که خريداران و مالکان جديد واحدهای صنعتی عمدتا هيچ شناخت کار‌شناسی از واحد مورد تملک خود ندارند و همين مساله صنايع بزرگ را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

کارگران مشغول کارند،اعتراضی در کار نيست

در همين رابطه آقای «ربيعی‌نژاد» مدير عامل شرکت ذغال سنگ البرز غربی ضمن تکذيب تجمع اعتراضی کارگران اين معدن بر عليه واگذاری اين واحد معدنی، گفت: هم اکنون کارگران معدن البرز شرقی مشغول به کار هستند و هيچ اعتراضی در کار نيست.

او با بيان اين‌که خصوصی سازی معدن در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی است، افزود: شرکت ذوب آهن فولاد اصفهان به عنوان خريدار، بر اوضاع معدن مسلط است و اين موضوع به نفع کارگران و معدن خواهد بود.

به گفته وی نارضايتی کارگران از موضوع خصوصی سازی معدن در فروش زمين‌های در تملک معدن به شهرداری شاهرود است که آن هم از سوی سازمان خصوصی سازی صورت گرفته است.

شايان ذکر است شرکت معادن ذغال سنگ البرز شرقی (سهامی خاص-مالکيت سهامی دولتی) يکی از بزرگ‌ترين توليد کنندگان کنسانتره ذغال سنگ به منظور استفاده در کوره‌های کک سازی ذوب آهن اصفهان به شمار می‌رود.*

*برگرفته از سایت خبرنامه گویا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s