انعقاد قراردادهای سفید امضا پیمان‌کاران عسلویه با کارگران

انعقاد قراردادهای سفید امضا پیمان‌کاران عسلویه با کارگرانیکی از مدیران بهداشت و ایمنی کار (HSE) منطقه پارس جنوبی از انعقاد قراردادهایی استخدامی خبرداد که به موجب آنها افراد جویای کار دارای مدرک لیسانس و بالاتر در ازاء دریافت حداقل دست‌مزد و امضای قراردادهای سفید امضا برای شرکت‌های پیمان‌کاری مشغول کار هستند.

«رضا فخرپور» در گفتگویی عنوان کرد: این کارگران که برای مشاغلی تخصصی در استخدام شرکت‌های پیمان‌کاری هستند، تنها به اندازه حداقل‌های قانونی دریافتی دارند و تازه همین حداقل‌ها هم ممکن است تا ماه‌ها با تاخیر پرداخت شود.

به ادعای این مقام آگاه حتی در برخی موارد مشاهده شده است که در بعضی از شرکت‌های پیمان‌کاری از کارگران به صورت پیش پیش بابت مزایای چون عیدی و پاداش پایان سال بدون پرداخت حتی یک ریال، رسید تسویه حساب گرفته شده است.

وی هم‌چنین مدعی شد: با توجه به زیاد بود فرصت‌های شغلی کار در این‌گونه مناطق برخی از شرکت‌های پیمان‌کاری تأمین نیروی انسانی برای حفظ کارگران، از آنها در ابتدای کار سفته دریافت کرده و بدین ترتیب آنان را مجبور به ادامه کار با شرایط فعلی می‌نماید زیرا در صورت ترک کار این کارگران سفته‌های آنها به بهانه جبران خسارت به اجرا گذارده می‌شود.

این کارشناس مسائل ایمنی صنعتی در ادامه ادعاهای خود افزود: چنین قراردادهائی در بین کارگران به قراردادهای «ننگین» شهره‌اند در عمل هیچ تفاوتی با قراردادهای سفید امضا نداشته و درعمل ترویج آنها باعث کاهش امنیت شغلی کارگران شده است.

وی با اشاره به این موضوع که قراردادهای مسئولان بالا دستی در چنین شرکت‌هایی از این شرایط مصون است، افزود: ابراز داشت، با وجود مراجعه کارگران به اداره روابط کار منطقه عسلویه، به دلیل محدودیت‌های مروبط به نحوه رسیدگی به دادخواست کارگران در عمل شکایت‌های مطروحه ره به جایی نمی‌برد.*

*برگرفته از سایت روشنگری

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s