گزارشی از مراسم بزرگداشت «سياهکل» و «قيام بهمن» در استکهلم

بعد از ظهر روز یکشنبه ٨ فوریه ٢٠١۵، مراسم باشکوهی در بزرگداشت سالگرد دو روز بزرگ تاریخی یعنی رستاخيز سياهکل و قيام بهمن در شهر استکهلم برگزار شد.

مراسم با دکلمه ای کوتاه از سوی رفيق مجری و خوش آمدگویی وی به حضار آغاز گشت و به دنبال اعلام برنامه ها یک ویدئو کليپ زیبا با نام «رزم زنان چریک های فدایی خلق» پخش شد که در آن تصاویری از زنان کمونيست جان باخته در صفوف چریک های فدایی خلق ایران در جریان پيکار بر عليه دو رژیم ضد خلقی شاه و جمهوری اسلامی به نمایش گذارده شد.

به دنبال این ویدئو کليپ، نوبت به سخنرانی رفيق چنگيز قبادی فر تحت عنوان «آموزه های سياهکل در شرایط کنونی» رسيد که در جریان آن سخنران ضمن تاکيد بر اهميت تاریخی سياهکل در تاریخ معاصر ایران و تاثيرات غير قابل انکار آن بر مبارزات انقلابی نسل های بعد از خود، به گوشه ای از تحریفات رایج عليه بنيادهای نظری رستاخيز سياهکل در مورد شکل اصلی مبارزه پرداخت. وی هم چنين با رجوع به منابع تئوریک راهنمای رزمندگان سياهکل تاکيد کرد که یکی از مسایل اصلی هر انقلاب ضرورت مشخص کردن شکل اصلی مبارزه در ميان اشکال پر تنوع مبارزه توسط پيشروان انقلابی عليه دشمن است. سخنران سپس با اتکا به واقعيت شرایط دیکتاتوری حاکم بر ایران تاکيد کرد که در شرایط مشخص کشور ما، مبارزه مسلحانه شکل اصلی مبارزه می باشد و بقيه اشکال متنوع مبارزه هنگامی که در کنار این شکل اصلی جای گيرند، تمامی ظرفيت های مبارزاتی خود را آشکار می سازند و باعث پيشرفت جنبش توده ها در جهت رسيدن به هدف اصلی می شوند.

گزارشی از مراسم بزرگداشت "سياهکل" و "قيام بهمن" در استکهلموی هم چنين با تاکيد بر ماهيت ضد خلقی جمهوری اسلامی و این که دیکتاتوری ذاتی حاکميت این رژیم وابسته به امپریاليسم است، مختصرا تجارب جنبش های توده ای دو سه دهه گذشته برای سرنگونی این رژیم را برشمرد و گفت که سلطه چنين شرایطی همان گونه که تجربه روند ظهور و افول جنبش های توده ای دهه ٧٠ و ٨٠، نشان داد راهی جز توسل به مبارزه قهرآميز برای سرنگونی استبداد حاکم را در مقابل توده ها و روشنفکران انقلابی باقی نمی گذارد.

با پایان سخنرانی رفيق قبادی فر و پس از یک استراحت کوتاه، بخش دوم برنامه با هنرنمایی گروه «ربل» – شميم و یارا – آغاز شد و آن ها سه قطعه کار هنری خود به نام های «سنگسار»، «کودکان خيابانی» و «آزادی» را اجرا کردند که مورد توجه حضار قرار گرفت.

پس از قسمت هنری، در بخش «سياهکل از نگاه نسل جوان»، رفيق صمد به سخنرانی پرداخت. وی از تجارب خود به عنوان یکی از جوانانی که رژیم جنایت کار جمهوری اسلامی پدرش را – که در راه آزادی و تحقق خواست های به حق توده های ستم دیده ایران مبارزه می کرده – اعدام نموده است، مطرح کرد که چگونه کاوش در علل مرگ پدر، وی را با سياهکل و جنبش فدایی آشنا کرد.
وی در ادامه صحبت هایش به نقد برخی از تفکرات و ایده های باطلی پرداخت که جمهوری اسلامی در صدد نشر و پخش آن ها در ذهن نسل جوان امروز است. وی در این زمينه به کارزار «نقد خشونت» اشاره کرد و متذکر شد که چگونه زیر اسم «مبارزه با خشونت»، طبقه حاکم و رژیم حافظ آن کوشيده اند تا با رشد هرگونه مبارزه و جوشش انقلابی در ميان نسل جوان مقابله کرده و به همين خاطر با تحریف و فریب کاری از دسترسی نسل جوان امروز به ميراث سياهکل و آموزش های آن جلوگيری کنند.

گزارشی از مراسم بزرگداشت "سياهکل" و "قيام بهمن" در استکهلمسخنان رفيق صمد نيز با تشویق جمعيت مواجه شد. با پایان صحبت های این رفيق ، نوبت به بخش پرسش و پاسخ و تریبون آزاد برنامه بزرگداشت دو روز بزرگ تاریخی رسيد. در این قسمت تعدادی از دوستان و رفقای حاضر در مراسم به طرح سئوالاتی در مورد چریک های فدایی خلق، پروژه ایران تریبونال، اوج گيری داعش و… پرداختند که سخنران به یکایک آن ها پاسخ گفت.

برنامه بزرگداشت دو روز بزرگ تاریخی که بيش از ١٠٠ تن از ایرانيان مبارز در آن شرکت کرده بودند با خواندن دسته جمعی سرود انترناسيونال به پایان رسيد. این مراسم به طور زنده از شبکه پلتاک نيز پخش شد که حدود ٧٠ تن از علاقه مندان از این طریق برنامه را به طور مستقيم تعقيب کردند.

سازمان هواداران چریک های فدائی خلق ایران – سوئد
١٠ فوریه ٢٠١۵

برگرفته از سایت سیاهکل

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s