گزارش کوتاهی از تجمع و راهپیمایی روز جهانی زن در استاوانگر _ نروژ

هشتم مارس روز جهانی زن بر زنان و مردان مبارز در سراسر دنیا شاد باد.

در گرامیداشت روز جهانی زن، امروز یکشنبه ۸ مارس ۲۰۱۵، همزمان با بسیاری دیگر از کشورها در سراسر جهان، مراسم بزرگداشتی در مرکز شهر استاوانگر واقع در جنوب غربی نروژ برگزار شد. در این مراسم هم مانند سال های پیشین عده زیادی از زنان و مردان آگاه و مبارز این شهر برای گرامیداشت این روز در پارک مرکزی شهر جمع شدند.

در این مراسم نمایندگانی از احزاب سیاسی مختلف نروژ به سخنرانی و ارائه نظرات شان پرداختند. سخنرانان ضمن گرامیداشت این روز بزرگ مطالبات خود را نیز به اطلاع همگان می رساندند.

گزارش کوتاهی از تجمع و راهپیمایی روز جهانی زن در استاوانگر نروژ
نکته جالب در این سخنرانی ها، اعتراض همه احزاب و گروه ها به قوانین استثمارگرانه جدید کار در کشور نروژ بود.
این قوانین ضد کارگری که چندی پیش توسط دولت دست راستی نروژ پیشنهاد داده شد، در راستای افزایش استفاده از اشتغال موقت، افزایش ساعت کاری، افزایش اضافه کاری اجباری و مقرر ساختن یکشنبه به عنوان روز کاری برای بسیاری از شغل ها می باشد که چندی پیش با اعتصاب و اعتراض سندیکاهای مختلف روبرو شد.

همچنین یکی از سخنرانان ضمن اعتراض به تفاوت های بین زنان و مردان در سراسر دنیای زیر سلطۀ نظام سرمایه داری، در مورد تبعیض و عدم تساوی حقوق در بین زنان و مردان در کشور نروژ سخن گفت. توضیح تبعیض های فاحش در مورد عدم استخدام زنان به دلیل امکان باردار شدن آنان و استفاده از مرخصی بیشتر هنگام بیماری فرزندان در مقایسه با مردان توسط کارفرماهای مختلف، بخشی از سخنان افشاگرانۀ این سخنران را تشکیل می داد.
این سخنران در پایان صحبت هایش نظر همگان را به انتخابات بعدی نروژ برای نخست وزیری جلب کرد و تاکید کرد که ما نروژی ها باید هوشیار باشیم و اشتباه خود را در انتخاب حزب حاکم تکرار نکنیم. این سخنان با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد.

لازم به یاد آوری ست که حزب حاکم کنونی در نروژ حزب دست راستی Høyre Party می باشد که از زمان روی کار آمدن اش هجوم بزرگی را به طبقه کارگر نروژ و مردم این کشور آغاز کرده است.

همچون سال های پیش فعالین چریک های فدایی خلق ایران در استاوانگر نیز در این مراسم شرکت کردند و با حمل بنر بزرگی که بر آن  شعار نابودی جمهوری اسلامی با هر جناح و دسته نوشته شده بود بر اهداف خود مبنی بر نابودی کامل جمهوری اسلامی به عنوان حامی سیستم سرمایه داری، برابری همه انسانها و دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان تاکید کردند.
در خلال برنامه و راهپیمایی، بسیاری از حاضران توجه شان به پلاکاردهای چریک های فدایی خلق ایران جلب شده بود و مردم با دقت خاصی عکس های جنایات رژیم و مبارزات مردم  ایران و توضیحات کوتاهی که در مورد آنها بود را می خواندند و به نشانه تایید سر خود را تکان می دادند.

لازم به ذکر است که مراسم ۸ مارس امسال با حضور مهم ترین شبکه رسانه ای نروژ همراه بود و در خبرنامه ویژه امروز در مورد روز جهانی زن، تصویری از یکی از پلاکاردهای چریک های فدایی خلق ایران نیز درج شد.

با ایمان به پیروزی راهمان
فعالین چریک های فدایی خلق ایران- نروژ
۸ مارس ۲۰۱۵

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s