گزارشی از مراسم با شکوه روز جهانی کارگر در اسلو – نروژ!

در روز جمعه اول ماه مه، از ساعت یازده و نيم صبح به دعوت اتحادیه های سراسری کارگری در نروژ جمعيت کثيری در ميدان کارگر شهر اسلو گرد هم آمدند تا روز جهانی کارگر را پاس دارند. در اين مراسم گروه ها و سازمان ها و احزاب کارگری از نروژ و دیگر مليت های ساکن در نروژ وسيعا شرکت داشته و همبستگی خود را با مبارزات و مطالبات کارگران اعلام نمودند. روز اول ماه مه در نروژ تعطيل رسمی است. به همين دليل هم به مناسبت روز جهانی کارگر، ميدان کارگر یا ميدان مرکزی شهر اسلو مملو از جمعيت و پوشيده از پرچم های قرمز و پلاکاردهایی شده بود که به این مناسبت در دست مدافعين و هواداران طبقه کارگر و نيروهایی قرار داشت که عليه نظام سرمایه داری مبارزه می کنند.

گزارشی از مراسم با شکوه روز جهانی کارگر در اسلو - نروژ!

امسال اتحادیه های کارگری نروژ با شعار «رفاه اجتماعی بيشتر و تفاوت کمتر» اقدام به برگزاری اول ماه مه کرده بودند. در مجموع، احزاب و سازمان های شرکت کننده خواست های متنوعی را مطرح می کردند؛ برخی نيروها خواستار کم کردن ماليات و بخشش بدهی های یونان به اتحادیه اروپا و خارج شدن نروژ از جنگ های امپریاليست ها در جهان بودند. هم چنين هواداران محيط زیست عليه سياست های نظام سرمایه داری برای نابودی محيط زیست معترض بودند. در برخی دیگر از خواست ها از مقامات، اختصاص بودجه لازم برای ایجاد مدارس و کودکستان های بيشتر و عمل به وعده های داده شده مسئولين، مطرح شده بود.
شرکت اقشار مختلف از همه گروه های سنی از جوانان گرفته تا افراد مسن تا مرز ٩٠ ساله از مردم نروژ در این مراسم، به این روز بزرگ، شکوه و عظمت خاصی بخشيده بود. احزاب شرکت کننده از مناطق و کشورهای مختلفی بودند از جمله از آمریکای لاتين و خاورميانه. حضور کوبائی ها همراه با پُورتره های بزرگ چه گوارا (این خار در چشم آمریکا و سرمایه دار) این نماد مبارزه انقلابی و رادیکال که همراه با نواختن مارش شادی همراه با رقص و آواز از سوی آنان بود؛ و هم چنين حضور گروه های فلسطينی شور و شادی و جلوه خاصی به اول ماه مه، این سمبل مبارزاتی کارگران می داد. در بخشی از مراسم سرود انترناسيونال به زبان نروژی پخش شد که با استقبال وسيع شرکت کنندگان مواجه شد.

نيروها و احزاب ایرانی نيز مانند دیگر مليت ها در این گردهمایی حضور داشتند. فعالين چریک های فدایی خلق نيز با حضور در مراسم این روز بزرگ با پخش بيانيه های سازمان به زبان های فارسی و انگليسی در بين شرکت کنندگان و حمل پلاکاردی که به مناسبت این روز حاضر شده بود، همبستگی خود را با طبقه کارگر و مبارزات این طبقه با امپریاليسم و نظام سرمایه داری اعلام کردند. شرکت کنندگان در این مراسم با گرفتن عکس و فيلم های متعدد از پلاکارد فعالين سازمان از آن استقبال نمودند.
با تبریک اول ماه مه به کارگران و زحمت کشان و سازمان ها و احزاب حامی کارگران در سراسر جهان و به اميد پيروزی طبقه کارگر.

فعالين چریک های فدائی خلق ایران در اسلو – نروژ
٢ می ٢٠١٥

برگرفته از سایت سیاهکل

گزارشی از مراسم با شکوه روز جهانی کارگر در اسلو - نروژ!

پلاکارد چریک های فدایی خلق ایران در روز جهانی کارگر

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s