مراسم روز جهانی کارگر در استاوانگرــ نروژ

مراسم گرامی داشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر مانند سال های گذشته در شهر استاوانگرـ نروژ و در یک هوای نسبتا بادی برگزار شد. همه سازمان ها و اتحادیه های کارگری و هم چنين کمونيست ها و آزادی خواهانی که دل شان برای جامعه ای عاری از ستم و برابری انسان ها می تپد، در جشن روز کارگر و جهت بزرگ داشت اين روز شرکت کرده بودند.

تظاهر کنندگان طبق روال سال های پیشین راس ساعت ۱۲ جلوی ساختمان «خانه مردم» گرد هم آمده و با در دست داشتن پرچم ها و پلاکاردهای منقش به شعارهای اعتراضی و مطالبات حقوقی خود، صف بزرگی را شکل داده و آماده راه پیمایی در سطح شهر شده بودند.

مراسم روز جهانی کارگر در استاوانگرــ نروژ

در میان شرکت کنندگان مهاجر، حضور گروه های کُرد با اعتراض به جنگ های چندین ساله در منطقه شان و آوارگی و عدم داشتن استقلال و یک زندگی شایسته انسانی در صلح و آرامش در مناطق خود و همین طور فعالینی از کشور اریتره، با اعتراض به برده وار زندگی کردن در کشورشان، چشم گیر بود.

نکته با اهمیت تر حضور علنی سازمان های کمونیستی نروژ در مراسم امسال و در شهر استاوانگر بود؛ که با حضوری پر رنگ به همراه پرچم های خود سبب شادی بسیاری از مردمی شده بودند که آن ها هم خواهان نابودی کاپیتالیسم و برقراری سوسیالیسم بودند. آن ها در کنار خیابان ایستاده به صف طولانی راه پیمایی کنندگان نگاه می کردند.

هر کدام از سازمان ها و یا اتحادیه های کارگری شرکت کننده در جشن روز کارگر شعارها و مطالبات خاص خود را داشتند؛ که با حمل بنر منقش به خواسته های شان آن ها را در این شکل مطرح می کردند. شاید بتوان گفت اصلی ترین شعار «فراخوان به اعتصاب» بود، شعار اعتصاب به دلیل موج شدید اخراج های گسترده و بدون کنترل نیروی کار توسط شرکت های نفتی، به خاطر رکود شدید بازار نفت در این شهر می باشد. این فراخوان در ضمن عکس العملی به اخراج تعداد بسیار زیادی از شاغلین هتل ها و رستوران های سراسر نروژ بود.

پس از راه پیمایی، همه نیروها در پارک شهر واقع در مرکز شهر تجمع کردند و سخنرانان اتحادیه ها و سازمان های مختلف مطالبات خود را به سمع حاضرین رسانده و خواهان اتحاد برای رسیدن به آن ها شدند. حمایت از پناه جویان و مشکلات به وجود آمده برای قشر وسیعی از آوارگان جنگ های امپریالیستی یکی دیگر از محورهای صحبت سخنرانان بود که خواهان هر چه سریع تر متوقف شدن جنگ های مزبور و جلوگیری از بی خانمانی بیشتر مردم کشورهای درگیر این جنگ ها بودند.

در این میان شعارهایی که روی پلاکاردها و یا بر روی اعلامیه ها نوشته شده بودند و توسط فعالین سندیکاها، سازمان های چپ و … پخش می شدند را می توان به اختصار و با عناوین زیر، مورد اشاره قرار داد:

«اقدامات محرکه دولتی برای ایجاد شغل»
«آری به رفاه طبقه کارگر، نه به ثروتمندتر شدن ثروتمندان»
«ناتو را متوقف کنید. ناتو خود بزرگ ترین تهدید است.»
«حقوق بازنشستگی، حق همه برای زندگی کردن است.»
«داشتن شغل برای همه، هنوز هم اولین الویت است.»
«عدم مشارکت نروژ در توافق اتحادیه اروپا و آمریکا برای سرمایه گذاری و تجارت موسوم به(TTIP) و (TISA)  که می تواند سبد غذایی نا امن و شرایط کاری فقیرتری را برای نروژ رقم بزند»
«خواست خارج شدن نروژ از اتحادیه اروپا»
«متوقف کردن نقض حقوق بشر در روان پزشکی»
«نابود باد نژاد پرستی»
«مبارزه برای نابودی ظلم و ستم»

فعالین چریک های فدایی خلق مانند سال های پیش در این راه پیمایی جهت  بزرگ داشت روز جهانی کارگر حضور داشتند و با حمل آرم سازمان خود و پخش اعلامیه به مناسبت این روز به زبان انگلیسی،ــ با ایمان داشتن به برقراری سوسیالیسم و رسیدن به برابری و آزادی در یک جامعه عاری از طبقات به رهبری طبقه کارگر به مثابه تنها نیروی تا به آخر انقلابی،ــ سعی در رساندن پیام کارگران تحت ستم ایران و چگونگی وضع آن ها بر اساس سیستم سرمایه داری جهانی به مردم را داشتند. آن ها با تاکید بر ضرورت اتحاد نیروهای انقلابی در راستای مبارزه برای سرنگونی کاپیتالیسم و رژیم وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی، بر شعار نابودی طبقه حاکم با هر جناح و دسته ای تاکید می کردند.

شایان ذکر است که علاقه مندان به این شعارها و تفکرات پس از دریافت پیام چریک های فدایی خلق ایران، مبادرت به گرفتن عکس از پرچم این سازمان که منقش به آرم و عکس بنیان گذاران آن بود، می کردند و علامت پیروزی را به سوی فعالین این تشکیلات نشان می دادند.

نابود باد سرمایه داری جهانی و حامیان اش
زنده باد آزادی و سوسیالیسم

فعالین چریک های فدایی خلق ایران
استاوانگرـ نروژ
اول ماه مه ۲۰۱۶ برابر با ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

پی نوشت:
TISA): Trade in services agreement)
TTIP): Transatlantic trade and investment partnership)

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

یک دیدگاه برای ”مراسم روز جهانی کارگر در استاوانگرــ نروژ

  1. با آرزوی موفقیت درراه بزرگ آرمان مردم ایران ، اگر امکان دارد نسخه یا سربرگ پریسکه سابق را بگذارید .با سپاس / کاشفی

    لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s