به یاد دکتر اسماعیل نریمیسا

زنده یاد اسماعیل نریمیسا پزشک انقلابی و مبارزی بود که سراسر زندگی‌اش را چه در رژیم شاه و چه پس از آن در خدمت به مردم سپری کرد.

او در سال ۱۳۲۴ در هفت گل خوزستان به دنیا آمد. پدرش کارگری زحمت‌کش بود که در شرکت نفت کار می‌کرد؛ از همین رو او در خانواده‌ای پرورش یافت که با درد و رنج توده‌ها آشنا بود.

رفیق نریمیسا که پزشک عمومی و جراح متخصص ارتوپد در بيمارستان دانشگاه جندی شاپور بود، از هواداران سازمان فدایی بود. پس از قیام بهمن‌ماه ۱۳۵۷ او همچنان در کنار کار پزشکی، به آگاهی رسانی انقلابی به توده‌ها فعال بود و در خدمت به خلق از هیچ کاری دریغ نمی‌ورزید.

نقش پررنگ او برای رژیم تازه به قدرت رسیده و وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی زمانی آشکار شد که او به فعالیت‌هایش علیه رژیم حاکم به سرکردگی خمینی، ادامه داد چرا که به باور آزادی‌خواهان نتیجه انقلاب توده‌ها پس از سرنگونی شاه دیکتاتور، خمینی جنایتکار و عمالش به سرکردگی امپریالیست‌ها نبود؛ و از این رو مزدوران رژیم و پاسداران سیاهی در یورشی به دانشگاه‌ها در سال ۱۳۵۹ با هدف پاک‌سازی «ضد انقلاب» با عنوان «انقلاب فرهنگی»، اقدام به دستگیری او در دانشگاه جندی شاپور کرده و او را به زیر شکنجه بردند.

سرانجام رفیق نریمیسا این پزشک انقلابی پس از محاکمه‌ای فرمایشی از طرف جانیان رژیم به اعدام محکوم شد.

دکتر نریمیسا به همراه تنی چند از مبارزان راه آزادی و سوسیالیسم در روز ششم تیرماه ۱۳۵۹ در اهواز فدایی‌وار به جوخه‌ی اعدام سپرده شد تا جان خود را در راه آرمان انقلابی‌اش فدا کند.

دکتر اسماعیل نریمیسا در بهشت آباد اهواز به خاک سپرده شده است.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد! 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s