ازدواج ۳۱ هزار دختربچه زیر ۱۵ سال ایرانی در عرض ۹ ماه

بر اساس آخرین آمار ارائه‌ شده از سوی سازمان ثبت احوال ایران، در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۲، ازدواج ۳۱ هزار دختربچه زیر ۱۵ سال ثبت شده است. بر مبنای این آمار بیش از یک سوم ازدواج‌های این مدت، ازدواج ۳۱ هزار دختربچه زیر ۱۵ سال ایرانی در عرض ۹ ماهمربوط به دختران زیر ۱۹ سال است.

سازمان «عدالت برای ایران» در گزارشی با استناد به آمار رسمی سازمان ثبت احوال ایران، خبر از ازدواج ۳۱ هزار دختربچه زیر ۱۵ سال در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۲ داده است. این رقم معادل پنج درصد کل ازدواج‌های ثبت‌شده در این مدت است.

بر اساس این گزارش، حدود ۱۷۸ هزار تن از زنانی که طی این مدت ازدواج کرده‌اند نیز بین ۱۵ تا ۱۹ سال داشته‌اند. این بدان معنی است که طی ۹ ماه اول سال ۱۳۹۲، بیش از ۳۶ درصد زنانی که ازدواج‌شان در ایران ثبت شده کمتر از ۱۹ سال داشته‌اند، یعنی بیش از یک سوم کل ازدواج‌های ثبت‌شده.
مقایسه این آمار با آمار سال پیش از آن یعنی ۱۳۹۱ نشان می‌دهد که میزان ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال افزایش داشته است. تعداد دختران میان ۱۰ تا ۱۴ سالی که در کل سال ۱۳۹۱ ازدواج کردند، ۲۹ هزار و ۸۲۷ تن بود در حالی که تنها در ۹ ماه اول سال ۹۲، این رقم به ۳۰ هزار و ۹۵۶ تن رسیده است.

بر اساس آمار جزیی‌تر در سال ۱۳۹۱، ۲۳۵ تن از دختران زیر ۱۵ سال با مردان بالای ۳۵ سال، نزدیک به ۱۰۰ تن از دختران زیر ۱۵ سال با مردان بالاتر از ۴۰ سال و ۶۰۲ تن از دختران بین ۱۵ تا ۱۹ سال نیز با مردان ۴۰ سال به بالا ازدواج کرده‌اند.

بر اساس کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک که ایران نیز آن را امضا کرده، تمامی افراد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می‌شوند. این میثاق بین‌المللی همچنین ازدواج کودکان را ممنوع کرده است.
این در حالی است که بر اساس قوانین ایران، سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است ولی قانون این اجازه را به پدر یا جد پدری دختر داده که به تشخیص خود و با مصلحت کودک، او را قبل از ۱۳ سالگی نیز به عقد ازدواج درآورد.*

*برگرفته از سایت دویچه‌ وله

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s