اعتراض به انحصارطلبی در بند ۳۵۰ زندان اوین

زندانیان سیاسی مستقل، چپ و فعالان ملی – قومی بند ٣۵۰ زندان اوین به واسطه بیان دیدگاه‌های خود در زندان تحت فشار عده ای از هم‌بندی‌های خود قرار دارند.*اعتراض به انحصارطلبی در بند ۳۵۰ زندان اوین

این گروه از زندانیان، به عنوان نمونه‌های رفتار فرقه‌گرایانه و انحصارطلبانه‌ عده ای از زندانیان عمدتا وابسته به طیف اصلاح‌طلب، به مواردی چون انتشار دو نامه مختلف درباره مرگ ستار بهشتی با دو گروه امضای متفاوت، عدم استقبال از اعطای جایزه به عبدالفتاح سلطانی، و همچنین عدم حمایت جدی از اعتراض مصطفی تاج‌زاده به محدودیت‌های مضاعفی که در دوران زندان بر او اعمال می‌شود و نیز عدم همراهی با اعتصاب غذای نسرین ستوده اشاره می‌کنند.

به گفته این زندانیان چپ و مستقل، فشار شدید و بایکوت یک گروه از زندانیان، از همان آغاز حضور زندانیان اصلاح‌طلب در اوین، در مورد کسانی که به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق زندانی بوده‌اند اعمال می‌شده است. هیچ نامه‌ای حتی در مورد اعتراضات صنفی داخل زندان با مجاهدین در میان گذاشته نمی‌شود و در هیچ موردی از ایشان نظر خواسته نمی‌شود. به گفته زندانیان چپ و مستقلی که نامه‌هایشان به اخبار روز رسیده است، با بایکوت اصلاح‌طلبان، عملاْ مجاهدین در زندانی مضاعف به سر می‌برند. این در حالی است که زندانیان مجاهد کنونی بند ۳۵۰ در جریان اعتراضات پس از ۱۳۸۸ دستگیر شده‌اند و دلیل دستگیری برخی از ایشان، از جمله زندانی جان باخته دگمه‌چی، اساساْ تدارک کمک‌های مالی برای خانواده زندانیان پس از ۱۳۸۸ بوده است.
بنا به اطلاع رسیده دامنه گروه‌بندی‌ و اعمال فشار تا آنجا است که در برخی موارد علیه زندانیان چپ برای زندانبانان خبرچینی شده و تلاش بر این است تا مشارکت آنان در فعالیت‌های عمومی بند محدود شود. در یک نمونه از این رفتارهای انحصارطلبانه، مطالبی که برای هفته‌نامه دیواری زندان نوشته شده بوده، توسط جریان غالب بر بند سانسور شده است. این مطالب به بهانه ۲۱ آذر و سالگرد تاسیس فرقه دموکرات آذربایجان نوشته شده بودند، که با برچسب تجزیه‌طلبی سانسور شده و از انتشار آن ها در هفته نامه ی دیواری داخل بند جلوگیری شد. اعتراض زندانیان چپ و قومی به این رفتار استبدادی به خبرچینی علیه آنان و پس از آن شکایت چند نفر از زندانیان طیف مذکور از آنان منجر شده است و در نهایت فریبرز رئیس دانا، سعید جلالی، سعید متین‌پور، فریدون صیدی راد و سروش ثابت با انتقال به طبقه پایین بند، که شرایط دشوارتری دارد، تنبیه شده اند.

فعالان مستقل، رادیکال، چپ و فعالان قومی زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین خواسته‌اند که رواج این رفتارهای انحصارطلبانه توسط گروه‌هایی که مدعی آزادی و عدالتند، به اطلاع عموم برسد. آنها به این که گروهی با موج‌سواری خود را بر صدر جنبش اعتراضی نشانده‌اند اما حاضر به ادامه مسیر تغییر تا انتهای آن نیستند و می‌خواهند با حذف و سانسور، موقعیت فرادست خود را حفظ کنند، معترض هستند.

خانواده‌های این زندانیان هم از اعمال فشار مضاعفی که می‌خواهد در زندان هم زندانی دیگر درست کند، نگران هستند.

*برگرفته از سایت اخبار روز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s