اخراج ۴۰۰۰ کارگر در ۲ فاز پارس جنوبی

اين ميدان كه بزرگ ترين ميدان فرا ساحلی جهان است، بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر درخلیج فارس قرار دارد و یکی از اصلی ترین منابع انرژی کشور به حساب می آید.اخراج ۴۰۰۰ کارگر در ۲ فاز پارس جنوبی

مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر است که بخش متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع می باشد. ذخیره گاز این بخش از میدان گازی بابت سهم ايران معادل ۱۴/۲ هزار ميليارد مكعب به همراه ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی است که حدود ۸٪ از کل گاز دنیا و حدود ۴۷٪ از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

توسعه میدان گازی پارس با هدف تامین تقاضای رو به رشد گاز طبیعی تزریق به میادین نفتی، صادرات گاز و میعانات گازی به عنوان خوراک پتروشیمی ها صورت می پذیرد.

آخرین وضعیت از عملیات اجرایی فازهای در حال اجرا :
با توجه به پیشرفت حدودا ۶۰ درصدی در بخش خشکی فازهای ۲۲ و ۲ و ۲۴ و ۱۳ پارس جنوبی و لزوم تسریع در عملیات اجرایی این فازها با توجه به مشترک بودن این میدان گازی با کشور قطر و همچنین مطابق قرارداد این فازها می بایست ظرف مدت زمان ۴۰ ماه به بهره برداری می رسید ولی متاسفانه به دلایل نامشخص کاهش حدود ۴۰۰۰ تن از نیروهای کارگری فعال درفازهای ۲۲ و ۲۳ و ۲۴ و ۱۳ پارس جنوبی درمدت زمان دو ماه گذشته که اکثرا از نیروهای زحمت کش بومی استان بوده اند، علاوه بر تاخیر در تکمیل این فازها سبب افزایش بی کاری در سطح استان شده است و لزوم پی گیری این موضوع از سوی مقامات استانی به شدت احساس می شود اما متاسفانه هیچ گونه عکس العملی در این خصوص انجام نشده است.

البته قابل ذکر است که وضعیت سایر پروژه های این منطقه نیز به همین صورت می باشد.

هم چنین سایر مشکلات این قشر زحمت کش نوع قراردادهای کوتاه مدت یک الی سه ماهه می باشد و خود این قراردادها نیز کاملا یک طرفه به نفع کارفرما تنظیم شده است و هیچ گونه نظارتی از سوی نهادهای قانونی در این منطقه بزرگ و با اهمیت جهانی در راستای رعایت حقوق کارگر مطلقا وجود ندارد.

دیگر مشکل کارگران شامل عدم پرداخت به وقت حقوق ماهیانه می باشد که گاها تا ۴ الی ۶ ماه به تاخیر افتاده و دست کارگر به جایی جهت اعتراض بند نیست.
و درپایان پس از تصمیم خودسرانه و سلیقه ای کارفرمایان عموما دولتی و غیر دولتی به اخراج کارگر، تنها نهاد حمایتی در زمان بی کار شدن کارگران یعنی سازمان تامین اجتماعی که اتفاقا به واسطه بیمه پرداختی همین کارگران ماهانه میلیاردها تومان درآمد دارد . این عزیزان را با بروکراسی اداری پیچیده و بلند مدت مواجه ساخته تا نهایت کارگر خسته شده و از خیر بیمه بی کاری خود صرف نظر کند.*

*برگرفته از سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s